Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Delegacioni bullgar, i kryesuar nga zëvendëskryeministri dhe ministër i punëve të brendshme të Republikës së Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, bëri homazhe dhe vendosi kurorë lulesh te varri i Goce Dellçevit në kishën e Shën Spasit në Shkup

Diplomacia bullgare e ka gjithnjë e më të vështirë t’i besojë Shkupit

Të shtunën, më 4 shkurt, Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut shënuan 151 vjetorin e lindjes së revolucionarit Goce Dellçev në një situatë të tensionuar të marrëdhënieve mes dy vendeve. Sipas informacioneve të Ministrisë së Brendshme..

botuar më 23-02-06 1.26.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Greqi po diskutohet ndalimi i pjesëmarrjes së partive neofashiste në zgjedhje Parlamenti grek po debaton për ndalimin e partive me një ideologji të qartë neofashiste për të marrë pjesë në zgjedhje. Sondazhet tregojnë një rrezik të..

botuar më 23-02-03 3.25.MD

Zgjedhje të ndershme, ruajtje e kursit të politikës së jashtme dhe punë për të mirën e njerëzve

Forcat parlamentare nuk kanë pritshmëri të mëdha nga kabineti i ri, në të cilin ka vetëm një ndryshim ministri, por i vendosin kërkesat e tyre. Sipas bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov, qeveria duhet të organizojë..

botuar më 23-02-02 4.27.MD