Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banka Kombëtare Bullgare rriti normën bazë të interesit në 1.3 për qind

Foto: Ani Petrova

Sektori bankar bullgar është i qëndrueshëm, hyrja e vendit në Eurozonë është një katalizator makroekonomik dhe politik që nuk duhet të humbasë, tha Dimitër Raev, guvernator i Bankës Kombëtare Bullgare – BNB para konferencës “Bankat dhe biznesi në Bullgari në vitin 2023”. “Ne jemi të gatshëm të shtyjmë fort pedalet për këtë temë. Reformat e nevojshme për të hyrë në Eurozonë janë të dobishme për ekonominë në tërësi”, shtoi Radev. Ashtu si bankat e tjera qendrore, BNB do të rrisë normën bazë të interesit për të ulur inflacionin në nivele të shëndetshme, tha guvernatori dhe bëri thirrje për një deficit buxhetor prej 3 për qind.

BNB njoftoi se do të rrisë normën kryesore të interesit për muajin dhjetor në 1.3 për qind. Në tetor ajo u rrit në 0.49 për qind dhe në nëntor në 0.59 për qind.


Më shumë nga rubrika

Një kompani austriake po zgjeron prodhimin e saj me një fabrikë të re në Asenovgrad

Një nga prodhuesit më të mëdhenj austriak të pajisjeve të skive në botë, i vendosur në Çepellare(Bullgari Jugore), do të ndërtojë një fabrikë të re në Bullgari. Prodhimi i ri pritet të nisë këtë vit në Asenovgrad, i cili ndodhet jo shumë larg..

botuar më 23-01-29 8.10.PD

Brenda një viti, inflacioni i afroi çmimet në Bullgari me çmimet mesatare evropiane

Shpenzimet e familjeve bullgare janë rritur në mënyrë dramatike. Në një vit, shuma e mirëmbajtjes për një familje 3 anëtarësh është rritur me 366 leva dhe të ardhurat mujore neto të nevojshme arrijnë në 2432 leva. Tani, krahasuar me vitin 2021,..

botuar më 23-01-28 12.25.MD

OKB-ja pret një ngadalësim të rritjes së ekonomisë bullgare në vitin 2023

Lufta në Ukrainë po e vë në provë ekonominë botërore dhe ekspertët e OKB-së po parashikojnë për vitin 2023 rritjen më të ngadaltë në dekadën e fundit. Për Bullgarinë, rritja parashikohet të ngadalësohet nga 3 për qind e pritur në 2022 në 1.5 për..

botuar më 23-01-26 12.26.MD