Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev do të dorëzojë të hënën mandatin e parë për formimin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

Të hënën, presidenti Rumen Radev do t'i japë forcës më të madhe politike GERB-SDS mandatin e parë eksplorues për të formuar një qeveri. Kjo ndodh dy muaj pas zgjedhjeve parlamentare – në kushtet e paqëndrueshmërisë politike dhe parashikimeve për një tjetër votim të parakohshëm.

“Shpresoj që koha shtesë që u dhashë partive të jetë shfrytëzuar sa më mirë”, ka komentuar ai për gazetarët pas pjesëmarrjes së tij në festën solemne të 80-vjetorit të themelimit të Akademisë Kombëtare Sportive “Vasil Levski”. Kreu i shtetit tha gjithashtu se do të vendosë nëse do të vërë veton ndaj ndryshimeve në Kodin Zgjedhor pasi t'i njohë në detaje.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD