Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB-SDS propozon një neurokirurg për kryeministër dhe kërkon një qeveri eksperte

Foto: BGNES

Në emër të GERB-SDS, Prof. Nikollaj Gabrovski mori mandatin e parë 7 ditor për formimin e qeverisë. Prof. Gabrovski është udhëheqës i klinikës së neurokirurgjisë në “Pirogov”. Dorëzimi i mandatit vjen dy muaj pas zgjedhjeve për Legjislaturën e 48-të Kuvendit Popullor dhe 40 ditë pas fillimit të konsultimeve politike të mbajtura nga presidenti Rumen Radev.

“Pres që brenda 7 ditëve të propozoni një përbërje të Këshillit të Ministrave që do të përmbushë pritshmëritë e larta të shoqërisë për stabilitet, ekspertizë dhe përgjegjësi. Dua të deklaroj se si forca e parë politike përgjegjësia juaj për formimin e qeverisë është e madhe. Shpresoj shumë që koha shtesë që kalova për konsultime të ndihmojë për të gjetur një formulë të suksesshme”, tha presidenti.

"Për fat të keq, Bullgaria është aktualisht në udhëkryq të shumë krizave - ekonomike, sociale, kemi një presion serioz të migrantëve. Kemi një krizë politike që po vazhdon për të dytin vit. Unë do të bëj çdo përpjekje të mundshme për të propozuar një kabinet që është më larg bisedimeve politike, larg konfrontimeve dhe më afër ekspertëve, profesionistëve”, u përgjigj kandidati për kryeministër. Gabrovski tha se ka marrë shumë ftesa për të bërë dy gjëra, për të shkuar në punë jashtë vendit dhe për të hyrë në politikë. Deri tani i ka refuzuar por tani mendon se ka ardhur koha për dialog, për të ndalur konfrontimin dhe për të ndërprerë zgjedhjet e vazhdueshme.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 shkurtin 2023

Gjatë natës , vranësira do të jetë e konsiderueshme, por vetëm në vende të izoluara, kryesisht në zonat malore, do të bie borë e dobët. Era veriperëndimore do të dobësohet përkohësisht. Të mërkurën më 1 shkurt , vranësirat në vend do të jenë të..

botuar më 23-01-31 6.45.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

botuar më 23-01-31 4.25.MD

“Rosatom”: Edhe në vitin 2023 do të furnizojmë karburant për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” siç është planifikuar

Kompania ruse “TVEL”, një degë e Rosatom, përmbushi në kohë programin e saj për vitin 2022 për furnizimin e karburantit bërthamor. Ne nuk kemi asnjë dyshim se programi i furnizimit të vitit 2023 gjithashtu do të përmbushet pa vonesë. Këtë e..

botuar më 23-01-31 3.18.MD