Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas “Forbes”, Varna është ndër perlat e nënvlerësuara turistike

Foto: Facebook/ VISIT Varna

Kryeqyteti detar i Bullgarisë, Varna, hyri në listën e revistës Forbes të "Pesë qyteteve më të nënvlerësuara për t'u vizituar në Ballkan".

“Edhe pse shpesh është në hije nga kryeqyteti i Sofjes, Varna ka një element veçanërisht tërheqës për turistët. Në një ditë me diell, vija e gjatë e plazhit me rërë të bardhë është vendi i përsosur për të bërë not dhe banja dielli, ndërsa Muzeu Arkeologjik i Varnës aty pranë është shtëpia e banjove romake, bizhuterive antike dhe një nga thesaret më të vjetra të arit në botë”, thuhet në artikull.

Në listën e qyteteve turistike të nënvlerësuara pa meritë në Ballkan, revista përfshin edhe qytetet Nish në Serbi, Berat në Shqipëri, Doboj në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Ohër në Maqedoninë e Veriut. 

Më shumë nga rubrika

Tuzlla e Balçikut, ku balta e limanit dhe metoda egjiptiane bëjnë mrekulli

Tuzlla e Balçikut përbën dy liqene të vendosura në afërsi të njëri-tjetrit, fjalë për fjalë disa metra larg bregut të detit. Përveçse është i bukur, vendi është edhe shërues. Uji këtu është shumë i kripur, pothuajse po aq sa ai i Detit të..

botuar më 23-11-11 9.45.PD

“Danubi Ultra” hyri në një renditje prestigjioze turistike

Rruga bullgare e çiklizmit përgjatë lumit Danub dhe Dobruxhës deri në Detin e Zi "Danubi Ultra" hyri në renditjen vjetore të botuesit të udhërrëfyesve “Lonely Planet” për 50 destinacionet kryesore të rekomanduara në mbarë botën në vitin 2024. Rruga e..

botuar më 23-10-31 2.57.MD

Rekomandojnë brigjet e Danubit të Bullgarisë për një udhëtim turistik

Udhëzuesi i njohur i udhëtimit Lonely Planet ka përfshirë Bullgarinë midis rekomandimeve të tij për udhëtimin në vitin 2024. "Seria e fortesave dhe vendbanimeve të ruajtura përgjatë kufirit të lashtë të Perandorisë Romake - "Kufiri Danubian" është..

botuar më 23-10-27 9.52.PD