Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi Panairi i 49-të Ndërkombëtar i Librit në Sofje

Foto: Facebook/BulgarianBookAssociation

Mbi 150 shtëpi botuese marrin pjesë në Panairin e 49-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili u hap sot në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Ky është edicioni i tij më i madh që nga pandemia, me stendat e botuesve të shpërndarë në 4 kate. Paralelisht me panairin e librit do të mbahet për të dhjetën herë radhazi Festivali Letrar i Sofjes dhe Festivali i pestë Letrar për Fëmijë dhe të Rinj në Sofje. 18 autorë të huaj  nga Hungaria, Austria, SHBA-ja, Anglia, Argjentina, Belgjika, Bosnjë dhe Hercegovina, Gjermania, Gjeorgjia, Spanja, Italia, Kanadaja, Sllovenia, Finlanda, Franca, mbërritën në Sofje posaçërisht për takime me lexuesit e forumit, i cili është një rekord tha për BNR Desisllava Aleksieva – kryetare e Bordit të Drejtorëve të Shoqatës “Libri Bullgar”,.Më shumë nga rubrika

Atanas Atanasov

E ëmbël si një mollë, i lëngët si një dardhë e pjekur - për veçoritë e qepës së ujshme nga fshati Reselec

Përveç natyrës piktoreske, Reselec njihet edhe për një lloj të veçantë qepe, e cila rritet vetëm në zonën e këtij fshati, të vendosur mes formacioneve shkëmbore të bukura. Në këtë pjesë të veriperëndimit bullgar, qepa është mjeshtre e tryezës..

botuar më 23-02-03 7.15.PD

Lufta në Ukrainë mund të përshpejtojë ndërtimin e urave mbi lumin Danub

Trafiku i ngarkuar midis Bullgarisë dhe Rumanisë, i rënduar nga lufta në Ukrainë, vendos sërish në rendin e ditës çështjen e ndërtimit të një ure të tretë mbi lumin Danub, e cila do të përmirësonte lidhjen midis dy vendeve evropiane...

botuar më 23-02-02 2.35.MD

Ndryshimet klimaterike janë tashmë një fakt, por edhe një mundësi për të ndryshuar mjedisin tonë të jetesës

Moti tepër i butë dhe mungesa e borës ngre pyetjen shqetësuese të ndryshimit të klimës dhe ndërhyrjes njerëzore për të shpëtuar këtë proces , që në pamje të parë duket i pakthyeshëm. Për më tepër, 15 vitet më të ngrohta në planet janë..

botuar më 23-02-01 7.15.PD