Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një shkollë bullgare në Romë do të ruajë një arkiv letrar të paçmuar

Foto: Facebook /Veneta Nenkova

Në prag të Krishtlindjeve, shkolla bullgare "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë mori një dhuratë të çmuar - pjesë e arkivit me literaturë bullgare të gjuhëtarit të ndjerë Prof.Riccardo Picchio. Dhurimi për institucionin arsimor është bërë nga trashëgimtarët e bashkatdhetarit tonë të shquar dhe nga prof. Krasimir Stançev, mësojmë nga një postim në Facebook i Veneta Nenkova - themeluese e shkollës bullgare në Romë dhe kryetare e Shoqatës Kulturore "Paraleli 43" në qytet.

Midis kontributeve shkencore të Prof. Picchio janë përmbledhjet që vënë në një themel të ri studimin e teksteve letrare mesjetare. Një pikë kyçe është koncepti i tij për "Slavian" evropiane, e cila në Mesjetë u nda në "sllavizëm lindor" dhe "sllavizëm perëndimor" - dy kultura ekzistuese paralelisht, por që zhvillohen në mënyra të ndryshme në varësi të sferave të ndryshme gjeografike, gjuhësore dhe zonave konfesionale, me të cilat po lidhen. Profesori Picchio ka gjithashtu merita për futjen e termave "Slavia Orthodoxa" dhe "Slavia Latina".

Udhëheqja e shkollës bullgare në Romë është angazhuar të krijojë një katalogë për librat me vlerë dhe të gjejë vendin më të mirë të mundshëm ku ato të ruhen për brezat e ardhshëm.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: arkivi personal

Më shumë nga rubrika

Pierre Colliot

Për ndikimin francez në Bullgari dhe tre dekadat në klubin e vendeve frankofone

Më 20 mars festuam Ditën Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në këtë datë, në Niamej të Nigerisë u krijua Agjencia për Bashkëpunim Kulturor dhe Teknik, e cila më vonë u quajt Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë , në të cilën Bullgaria është anëtare..

botuar më 23-03-24 7.15.PD
Ralph Gibson (l. 1939, SHBA), Dora e magjepsur, 1968

"Pasqyra dhe dritare" - bota përmes prizmit të fotografisë

Galeria e kryeqytetit "Sintezis" prezanton ekspozitën "Pasqyra dhe dritare: fotografi të zgjedhura nga koleksioni i Raffaello Kazakov". Hapja zyrtare është më 22 mars. Koleksioni ka nisur më shumë se tridhjetë vjet më parë, por për herë të parë po..

botuar më 23-03-19 12.15.MD

Hristo Grozev së bashku me ekipin fitoi "Oskar" për filmin dokumentar "Navalny"

Gazetari investigativ bullgar Hristo Grozev së bashku me ekipin e filmit "Navalny" fituan çmimin "Oskar" në kategorinë "Dokumentar". Një muaj më parë, filmi u nderua me çmimin prestigjioz britanik BAFTA, por bullgari në atë kohë i kërkuar nga..

botuar më 23-03-17 7.15.PD