Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komuniteti armen në Sofje mirëpret Lindjen e Krishtit në një kishë të re

Foto: armenianchurch-sofia.org

Kisha e re “Shën Mëria” mbledh komunitetin armen në Sofje për liturgjinë e parë të Krishtlindjes. Pas më shumë se 30 vitesh mbledhjeje fondesh dhe përpjekjesh për ndërtimin e saj, armenët e mirëpresin Lindjen e Krishtit në kishën e tyre. Kisha e re armene është gjithashtu tempulli i vetëm i armenëve në Sofje, i cili hapi dyert para gjysmë viti.

Në traditat e kishës armene, Nata e Buzmit është një nga festat më solemne të krishtera, e cila kremtohet më 5 janar. Të nesërmen, më 6 janar, armenët festojnë Lindjen e Krishtit dhe Epifaninë në të njëjtën kohë. Në prag të Krishtlindjes, priftërinjtë armenë shenjtërojnë shegë, të cilat pas përfundimit të shërbesës u shpërndahen besimtarëve.

Më shumë nga rubrika

Gati 10 për qind e bullgarëve do të vendosin në momentin e fundit se për kë do të votojnë

Na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare në Bullgari. Një votim që po zhvillohet sërish në sfondin e një lufte në Evropë, mosmarrëveshjeve për ndihmën ushtarake që vendi ynë duhet ose nuk duhet t’i japë..

botuar më 23-03-31 12.00.MD

Bullgaria dhe Shqipëria nënshkruan një marrëveshje për sigurimet shoqërore

Ministri social bullgar Llazar Llazarov dhe ministrja shqiptare e financave Delina Ibrahimaj nënshkruan një marrëveshje për sigurimet shoqërore. Dokumenti ndërkombëtar rregullon sigurimin e shtetasve të Bullgarisë dhe Shqipërisë kur punojnë në të dy..

botuar më 23-03-30 3.07.MD

Bullgarët në Angli i kanë “veshur” zgjedhjet parlamentare me rroba pranverore

Ruleta zgjedhore po rrotullohet në Bullgari për plot dy vjet. Më 2 prill, bullgarët në vend dhe në mbarë botën do të gjejnë sërish kohë për të ushtruar të drejtat dhe përgjegjësitë e tyre civile dhe do të zgjedhin parlamentin e ri - organi..

botuar më 23-03-30 3.03.MD