Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Orkestra Simfonike e BNR e nis vitin me një premierë botërore

Foto: BNR-arkiv

Me një premierë botërore, Orkestra Simfonike e BNR-së do të hapë vitin e ri 2023 me dirigjentin-mysafir Konstantin Dobrojkov.

Krahas uverturës "Mbreti Lir" të Hektor Berliozit dhe Simfonisë nr. 40 të Mozartit, të cilat janë përfshirë në program, sonte në orën 19:00 në sallën e kryeqytetit "Bullgaria" do të prezantojnë për herë të parë para publikut “duermevela" - interludë dhe epilog për orkestër nga kompozitori i ri dhe i talentuar Petër Kerkellov, kompozuar në vitin 2022 enkas për Orkestrën Simfonike të BNR.

Petër Kerkellov fitoi çmimin prestigjioz të "Tribunës Ndërkombëtare të Kompozitorit" në Stokholm në kategorinë nën 30 vjeç me veprën "Një provë përtë bërtitur" në vitin 2012 dhe katër vjet më vonë veprën e tij "Etyde kohore" për orkestër, dy hore dhe një zë hyri në top 10 të konkursit të njëjtë. Në minutat në vijim ju ofrojmë një pjesë të tij: Etydi I: Shaken trees interpretuar nga Orkestra dhe Kori i BNR-së me dirigjent Dragomir Josifov.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD