Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hije të çuditshme provokojnë shikuesit e filmit të ri bullgar "Janari"

Foto: Facebook/ Portokal

"Dy burra dhe një sorrë, të mbyllur në një stuhi dëbore në fund të botës, përpiqen të zgjidhin një mister duke u zhytur në të ngadalë..."

Nga 20 janari në kinematë bullgare shfaqet filmi i ri bullgar "Janari", bazuar në dramën me të njëjtin emër të Jordan Radiçkov - shkrimtarit bullgar, dy herë i nominuar për Çmimin Nobel për Letërsinë, veprat e të cilit janë përkthyer në mbi 35 gjuhë.

Filmi është një bashkëprodhim midis Bullgarisë, Portugalisë dhe Luksemburgut dhe është debutimi në kinematografinë artistike për regjisorin Andrej Paunov, të cilin publiku në vendin tonë e njeh për historitë e tij të jashtëzakonshme dokumentare.

Filmi “Janari” takohet me publikun bullgar në muajin e parë të vitit, i cili jo rastësisht quhet “muaji i Radiçkovit”. Janari është edhe muaji i kinemasë bullgare, pasi ajo e feston ditëlindjen më 13 janar.

Vetë Andrej Paunov thotë për veprën e tij të re se ajo na tregon për atë që e befason secilin prej nesh - "frika nga e papritura, tensioni nga fakti se jeta është më e thellë, më e madhe dhe më komplekse sesa jemi të përgatitur të pranojmë, tmerri nga e keqja që ndoshta fshihet në çdo hap, i ftohti, errësira, hijet në secilin prej nesh për të cilat ne vazhdojmë të shpresojmë se nuk do të përballemi kurrë."

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Pierre Colliot

Për ndikimin francez në Bullgari dhe tre dekadat në klubin e vendeve frankofone

Më 20 mars festuam Ditën Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në këtë datë, në Niamej të Nigerisë u krijua Agjencia për Bashkëpunim Kulturor dhe Teknik, e cila më vonë u quajt Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë , në të cilën Bullgaria është anëtare..

botuar më 23-03-24 7.15.PD
Ralph Gibson (l. 1939, SHBA), Dora e magjepsur, 1968

"Pasqyra dhe dritare" - bota përmes prizmit të fotografisë

Galeria e kryeqytetit "Sintezis" prezanton ekspozitën "Pasqyra dhe dritare: fotografi të zgjedhura nga koleksioni i Raffaello Kazakov". Hapja zyrtare është më 22 mars. Koleksioni ka nisur më shumë se tridhjetë vjet më parë, por për herë të parë po..

botuar më 23-03-19 12.15.MD

Hristo Grozev së bashku me ekipin fitoi "Oskar" për filmin dokumentar "Navalny"

Gazetari investigativ bullgar Hristo Grozev së bashku me ekipin e filmit "Navalny" fituan çmimin "Oskar" në kategorinë "Dokumentar". Një muaj më parë, filmi u nderua me çmimin prestigjioz britanik BAFTA, por bullgari në atë kohë i kërkuar nga..

botuar më 23-03-17 7.15.PD