Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian po e padit Bullgarinë për shkak të masave të pashpallura për burimet e rinovueshme

Foto: ЕPA/BGNES

Komisioni Evropian ka njoftuar se do të ngrejë padi kundër Bullgarisë dhe Sllovakisë në Gjykatën e Drejtësisë të BE-së për vendosjen e gjobave sepse nuk kanë futur në legjislacionin e tyre kombëtar rregullat evropiane për energjinë nga burimet e rinovueshme.

Vendet e BE-së kishin afat deri më 30 qershor 2021 për të zbatuar rregullat. Bullgaria dhe Sllovakia deri më tani nuk kanë njoftuar asnjë masë për ndryshimin e legjislacionit. Komisioni tashmë ka ndërmarrë procedime penale kundër 27 vendeve të BE-së për mos raportim të masave.

Rregullat e miratuara në 2018 vendosin një objektiv të detyrueshëm që të paktën 32% e energjisë të prodhohet nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2030. Sipas Eurostat, në vitin 2020, Bullgaria prodhon 22% të energjisë së saj të përdorur nga burimet e rinovueshme dhe ka përmbushur nivelin e ndërmjetëm të kërkuar.

Më shumë nga rubrika

Lloyd Austin

Pentagoni është i shqetësuar për ndihmën kineze për Rusinë kundër Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti marrëveshjen e arritur për t'i dhënë Ukrainës 1 milion predha 155 mm pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve evropianë. Vizita e liderit kinez Xi Jinping në..

botuar më 23-03-24 9.32.PD
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

botuar më 23-03-24 9.21.PD

Parashikimi i motit për 24 marsin 2023

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Gjatë ditës do të jetë me diell, por në mëngjes me mjegull pranë pishinave. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 17-22°, në kryeqytet 19°. Me..

botuar më 23-03-23 8.25.MD