Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka komplikime në organizimin e zgjedhjeve jashtë vendit

Ministri Nikollaj Millkov
Foto: BGNES

Ministri i jashtëm Nikollaj Millkov raportoi për politikën e jashtme të qeverisë së përkohshme. Prioriteti i parë ishte organizimi i zgjedhjeve më 2 tetor. Ato u zhvilluan në mënyrë të qetë, pa ankesa, në 755 qendra votimi, në 62 vende dhe 178 000 bullgarë votuan jashtë vendit. Do të jetë gjithnjë e më e vështirë organizimi i zgjedhjeve jashtë vendit dhe ndryshimet e fundit në Kodin Zgjedhor do ta komplikojnë edhe më shumë procesin më 2 prill, tha Millkov.

Lufta në Ukrainë ishte një temë për të cilën ne mbetëm një lidhje e fortë në NATO, i dhamë ndihmë Kievit dhe u udhëhoqëm nga e drejta ndërkombëtare.

Vazhduam përpjekjet për të përmbushur marrëveshjet me Shkupin dhe për të reduktuar përshkallëzimin e tensionit, duke mbrojtur interesat dhe të drejtat e të gjithë bullgarëve në Maqedoninë e Veriut, njoftoi ministri i jashtëm në detyrë duke shtuar se Bullgaria kurrë nuk ka qenë aq afër Shengenit sa sot.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD