Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngjarjet me adresë ballkanike

Grevë kombëtare në Qipro për indeksimin e pagave sipas inflacionit

Të enjten, më 26 janar, në Qipro, mijëra punonjës të sektorit publik dhe privat, duke përfshirë nëpunës të administratës dhe gazetarë, ndaluan punën për tre orë dhe dolën në rrugë në të gjitha qytetet për t’iu bashkuar grevës së përgjithshme të shpallur nga sindikatat. Ajo mbuloi transportin publik, shkollat, spitalet, zyrat postare, portet, shërbimet publike. Kërkesat e grevistëve janë të rrisin pagat dhe të rivendosin fuqinë e tyre blerëse duke indeksuar me normën e inflacionit vjetor, njoftoi korrespondentja e BNR Branisllava Bobancs nga Qipro. Sindikatat njoftuan se ky ishte vetëm fillimi i luftës për indeksimin e pagave dhe se ajo do të vazhdojë “me çfarëdo mjeti dhe sipas nevojës”. Sipas tyre, nuk përjashtohet një përshkallëzim i mëtejshëm i masave.

Djegia e Kuranit vonoi bisedimet midis Turqisë dhe Suedisë për NATO-në

Turqia shtyri, për një datë të mëvonshme, bisedimet me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësimin e tyre në NATO, të cilat duhej të zhvilloheshin në shkurt, njoftoi Radio dhe Televizioni turk TRT. Vendimi erdhi pasi më 21 janar kreu i partisë së ekstremit të djathtë të Suedisë “Kursi i fortë” Rasmus Palludan dogji publikisht librin e shenjtë për myslimanët - Kuranin - përpara Ambasadës turke në Stokholm. Menjëherë Ankaraja reagoi ashpër duke anuluar vizitën e planifikuar të ministrit suedez të mbrojtjes Pal Jonsson në Turqi dhe ambasadori i Suedisë u thirr për bisedime në Ministrinë e Jashtme turke. Më 24 janar, para Ambasadës Turke në Stokholm, OJQ-të turke në Suedi mbajtën një “Aksion për nder të Kuranit” dhe pjesëmarrësit morën kopje të Kuranit në gjuhën suedeze. Rasti me librin e shenjtë vjen pas një tjetër skandali, kur një shëmbëlltyrë e presidentit Rexhep Erdogan u var me kokë poshtë përballë godinës së bashkisë së qytetit në një protestë në Stokholm në mes të janarit. E gjithë kjo po ndodh në një kohë kur Suedia dhe Finlanda presin që Turqia të ratifikojë hyrjen e tyre në NATO.

Kryeministri i Kroacisë kërkoi që çmimet të kthehen në nivelet e para euros

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç kritikoi edhe një herë rritjen e çmimeve pas vënies së euros si monedhë zyrtare në Kroaci. Ai u bëri thirrje atyre që i ngritën çmimet jo për shkak të rritjes së kostove të lëndës së parë, të mos dëmtojnë konsumatorët, transmeton agjencia “Hina”. Plenkoviç theksoi se viti i kaluar ishte shumë i vështirë për vendin, por me masat e vendosura për ekonominë dhe ekonomitë familjare me vlerë 3.6 miliardë euro, qeveria ndihmoi që inflacioni të mbahet në nivelin nga 10.8 për qind. Ai kërcënoi se mund të tërhiqen subvencionet për kompanitë që kanë rritur çmimet në mënyrë të pajustifikueshme dhe të merren masa të tjera ndaj tyre.

Kriza politike e vë në rrezik hyrjen e Malit të Zi në BE

Kriza e vazhdueshme politike në Malin e Zi e vë në rrezik pranimin e vendit në BE. Negociatat mund të ngrihen nëse deri në fund të janarit nuk zgjidhet mosmarrëveshja për emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese. Paralajmërimi i fundit erdhi nga ministrja e jashtme sllovene Tanja Fajon, e cila tha se zgjedhjet e ardhshme të marsit në Malin e Zi nuk mund të zhvillohen pa një Gjykatë Kushtetuese funksionale. “Para se të vinte në pushtet kryeministri Dritan Abazovic, Mali i Zi ishte lider në procesin e negociatave me BE-në në rajon. Tani, më pak se një vit në qeverisjen e tij, ne jemi të kërcënuar me ngecje të negociatave. Ne kemi një qeveri që është nën ndikimin e drejtpërdrejtë negativ të Beogradit dhe gjithashtu drejtpërdrejt nën ndikimin e Moskës. Qeveria nuk bëri reformat e nevojshme, as nuk përgatiti institucionet dhe ekipet për negociata. Procesi është plotësisht i bllokuar”, komentoi në një intervistë për BNT, Momçillo Radulloviç, kryetar i Lëvizjes Evropiane të Malit të Zi.

Përpilues: Miglena Ivanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: EPA/BGNES


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia shënon 24 vjet nga bombardimet e NATO-s 24 vjet më parë - më 24 mars 1999 filloi bombardimi i NATO-s në Jugosllavi, gjatë të cilit, sipas burimeve jozyrtare, në 11 javë vdiqën rreth 2500 civilë dhe rreth 1000 ushtarë e policë, shkruan..

botuar më 23-03-24 2.45.MD

Presidenti Rumen Radev: Pas mbylljes së qendrës bullgare në Manastir qëndron paniku dhe pafuqia

“Vendimi i autoriteteve në Maqedoninë e Veriut për të fshirë nga regjistri qendror qendra kulturore bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir është shprehje e pafuqisë”, komentoi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Bruksel. Autoritetet në..

botuar më 23-03-23 7.01.MD
Kostadin Koxhabashev

Shkupi tenton të ideologjizojë të drejtat e bullgarëve maqedonas

Jemi thellësisht të shqetësuar nga veprimet e vazhdueshme të Shkupit për të kufizuar të drejtat e asociimit dhe shprehjes së lirë të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i jashtëm dhe zëdhënës i Ministrisë së Jashtme..

botuar më 23-03-23 2.52.MD