Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Foto: BGNES

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se si të votojnë – qoftë përmes fletës së votimit apo përmes fletës së votimit të sapo printuar me makinë”, shpjegoi deputeti i PP-së, Nikolla Minçev. Ai shtoi se votuesit në një seksion prej më pak se 300 zgjedhës nuk do të kenë të drejtën e zgjedhjes se si të votojnë, që është një trajtim i pabarabartë i qytetarëve. Arsyeja e dytë e ankesës në Gjykatën Kushtetuese është “shndërrimi i votimit me makinë në printimi i fletëvotimeve”. Kërkuesit ishin skeptikë se gjykata do të vendosë përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 2 prillit.


Më shumë nga rubrika

Në rast lufte në Ukrainë, Moska dhe Pekini janë kundër një skenari bërthamor në Ukrainë

Pas bisedimeve zyrtare në Kremlin, liderët e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, riafirmuan parimin se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë. "Ne besojmë se shumë nga dispozitat në planin..

botuar më 23-03-22 9.52.PD

E përshkruajnë vitin 2025 si horizontin e hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

Shpresoj se Bullgaria do të hyjë në Eurozonë më 1 janar 2025, tha zëvendëskryeministri në detyrë për menaxhimin e fondeve evropiane Atanas Pekanov para një debati ekspertësh në Sofje me temën "A është Bullgaria gati për Eurozonën?". Është vetëm..

botuar më 23-03-22 9.16.PD

Sot festojmë Ditën Botërore të Ujit

Më 22 mars festojmë Ditën Botërore të Ujit. Qëllimi i ditës është të tërheqë vëmendjen e shoqërisë për problemin e aksesit në ujë të pijshëm të pastër dhe ruajtjen e burimeve ujore. Tema për vitin 2023 është "Përshpejtimi i ndryshimit". Me..

botuar më 23-03-22 6.05.PD