Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zëvendësministri Georgi Sëbev këmbëngul në masat për të mbështetur bujqësinë

Georgi Sëbev
Foto: BNR, Burgas

Gjatë Këshillit të Bashkimit Evropian për Bujqësinë dhe Peshkimin në Bruksel, zëvendësministri i bujqësisë Georgi Sëbev këmbënguli në masat e përkohshme emergjente për të mbështetur fermerët e prekur nga trazirat e tregut. Sëbev vuri në dukje se sektori i blegtorisë është shumë i prekur për shkak të kostove të larta vërehen vështirësi dhe një rënie e prodhimit në sektorin e qumështit dhe bulmetrave. Ai theksoi se në mungesë të mbështetjes së duhur dhe paparashikueshmërisë së vazhdueshme të tregut, bujqit mund të detyrohen të likuidojnë tufat e tyre. Në këtë drejtim, një vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet garantimit të sigurisë ushqimore të popullsisë dhe mundësisë reale të rritjes shtesë të çmimit të produkteve të prodhuara sipas Direktivës së Emisioneve Industriale.

Në takim u trajtua edhe tema e etiketimit të përzierjes së mjaltit dhe rishikimi i Direktivës së Këshillit për mjaltin. Georgi Sëbev shpjegoi se përcaktimi i qartë i vendeve të origjinës do të jetë garanci për cilësinë dhe sigurinë e produktit të bletës. Lidhur me çështjet që kanë të bëjnë me bioekonominë, zëvendësministri Sëbev theksoi se Bullgaria vazhdon në mënyrë aktive të promovojë bioprodhimin, shfrytëzimin e mbetjeve nga prodhimi primar bujqësor, industrinë përpunuese, si dhe shfrytëzimi i energjisë së rinovueshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 marsin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta..

botuar më 23-03-28 8.25.MD

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i..

botuar më 23-03-28 7.37.MD

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

botuar më 23-03-28 6.56.MD