Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kabineti teknik zhvilloi mbledhjen e fundit

Foto: BGNES

Shteti nuk është për përdorim privat, por për njerëzit. Në të gjitha veprimet tona jemi udhëhequr nga Kushtetuta, ligjet dhe interesat e qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi kryeministri Gëllëb Donev në mbledhjen e fundit të qeverisë, gjë pas së cilës presidenti Rumen Radev do ta emërojë kabinetin e ri. Gëllëb Donev falënderoi ministrat e tij për guximin dhe një dozë pamaturie të shfaqur gjysmë viti më parë. “Pavarësisht sulmeve, provokimeve dhe problemeve, ju treguat karakter në betejat që bëmë për t’i kthyer shtetin popullit”, theksoi ai.

Tashmë është e qartë se Gëllëb Donev do të kryesojë qeverinë e ardhshme.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD