Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 4 shkurtin 2023

Mot i ftohtë me reshje bore

Foto: BGNES

Gjatë natës dhe nesër në vend do të mbizotërojë mot i vranët dhe me erë. Në shumë vende në Bullgarinë Veriore dhe në malet do të ketë reshje kryesisht bore. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor dhe do të ketë kushte për stuhi. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet minus 3° dhe 2°, kurse maksimalet nga 3° deri në 8°. Në Sofje, minimumi do të jetë rreth minus 1°, maksimumi - rreth 3°.

Në zonat malore moti do të jetë mjaft dinamik. Do të fryjë erë e fortë dhe me stuhi nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë rreth minus 2°, në 2000 m - rreth minus 8°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht i vranët, me erë dhe reshje shiu dhe bore. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga veriu-veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 4° dhe 7°, kurse uji i detit do të lëvizë ndërmjet 6° dhe 9°.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD