Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Foto: Ani Petrova

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez “Dielli në lindje, rrezet e arta dhe të argjendta”.


Çmimi iu dha për kontributin e saj në promovimin e marrëdhënieve dypalëshe japonezo-bullgare përmes muzikës së Korit të Radios për Fëmijë.

Më shumë nga rubrika

“Nëse jemi dy” – një këngë kushtuar miqësisë

Koncertet e tij ishin në TOP 3 të shfaqjeve muzikore më të shitura në Bullgari gjatë vitit të kaluar, ndërsa albumi i tij “Më puth” me lehtësi zuri vendin e parë për vitin 2022 për nga shitjet në tregun muzikor në vendin tonë. Pas suksesit të..

botuar më 23-05-10 3.20.MD

“Hapi i ri” në skenën muzikore bullgare

“Muzika në vendin tonë   është në rilindjen e saj” - thonë Grupi “4etno” dhe Treshja Vokale “Idepeja”, pasi u shfaqën në skenën bullgare me një kombinim inovativ të stileve muzikore të quajtur “Hapi i ri”. Kënga ndërthur instrumente të shumta,..

botuar më 23-05-09 12.22.MD

“Like Salsa”, por në mënyrë ballkanike

GloBalKan është një projekt xhaz-etno që ndërthur ritmet popullore me meloditë e xhazit, kompozimet dhe aranzhimet e autorit, që karakterizojnë paletën muzikore nga pjesë të ndryshme të Ballkanit. Formacioni u krijua në vitin 2018 nga Nedjallko..

botuar më 23-05-05 10.03.PD