Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Botuesi Manoll Pejkov mblodhi mbi 100 000 euro ndihmë për Turqinë brenda një dite

Manoll Pejkov
Foto: Facebook, Manol Peykov

Botuesi i Plovdivit, Manoll Pejkov, ka mbledhur 220 mijë leva (112 mijë euro) në më pak se një ditë për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi, pas thirrjes në Facebook për dhembshuri për viktimat. Donatorët janë aktualisht mbi 1 500 njerëz, ndërsa donacionet vazhdojnë të mbërrijnë në pikat në Plovdiv dhe Sofje që nga mëngjesi. Nga biseda e Pejkovit me ambasadorin bullgar në Turqi, Angell Çollakov, i cili ndodhet në terren në Adana, u bë e qartë se njerëzit kanë nevojë për doreza, xhaketa, shalle, kapela, batanije, ngrohës të jashtëm me gaz, tenda, karrige dhe tavolina për kampim, komplete ndihme të parë, dyshekë dhe çanta gjumi, ndriçim të brendshëm për tenda.


Më shumë nga rubrika

Lloyd Austin

Pentagoni është i shqetësuar për ndihmën kineze për Rusinë kundër Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti marrëveshjen e arritur për t'i dhënë Ukrainës 1 milion predha 155 mm pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve evropianë. Vizita e liderit kinez Xi Jinping në..

botuar më 23-03-24 9.32.PD
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

botuar më 23-03-24 9.21.PD

Parashikimi i motit për 24 marsin 2023

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Gjatë ditës do të jetë me diell, por në mëngjes me mjegull pranë pishinave. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 17-22°, në kryeqytet 19°. Me..

botuar më 23-03-23 8.25.MD