Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgari Kirill Millov është i pari në botë në mundje në kategorinë 97 kg

Kirill Millov
Foto: bul-wrestling.org

Mundësi ynë kombëtar Kirill Millov kryeson për herë të parë renditjen botërore të stilit klasik, në kategorinë 97 kg, me një aktiv prej 50 mijë pikësh. Mundësit bullgarë në stilin klasik janë aktualisht në kampin në Poreç (Kroaci), dhe ata do të trajnojnë aty deri më 18 shkurt. Pas kësaj, ekipi i udhëhequr nga Bratan Cenov do të përgatitet për turneun tjetër të vlerësimit – “Ibrahim Mustafa” në Aleksandri (Egjipt) nga 23 deri më 26 shkurt.

Në vitin 2022, Millov ishte kampion i Evropës dhe i dyti në botë, ndërsa në Zagreb triumfoi me titullin Grand Prix, pas pesë fitoreve bindëse.

Më shumë nga rubrika

Hyrja e shpellës

Speleologë bullgarë zbritën në minus 1316 m në një shpellë në Itali

Tre bullgarë hynë për herë të parë në shpellën “W Le Donne”, e cila ndodhet në masivin Grignja, në provincën Leko të Italisë Veriore. Bëhet fjalë për një sistem shpellor i përbërë nga 18 hyrje.Shpella është pothuajse 30 km e gjatë dhe 1316 m e thellë,..

botuar më 23-03-27 7.27.MD

Një tufë medaljesh për Bullgarinë nga një turne për personat me Sindromën Down në Argjentinë

Një pjesëmarrje e jashtëzakonshme shënoi Bullgarinë në garën më të madhe America Tri Games për personat me Sindromën Down, e cila u mbajt në Argjentinë. Vendi ynë u prezantua në aktivitetin sportiv me pesë pjesëmarrës - një gjimnast dhe katër atletë...

botuar më 23-03-27 2.56.MD

Bansko është organizator i Kampionatit Botëror të Snowboarding për të Rinj

Në vendpushimin Bansko drejtori i Federatës Ndërkombëtare të Skive, Peter Krogol  hapi Kampionatin Botëror të Snowboard-it për të rinjtë dhe të rejat. Garat e para fillojnë më 24 mars me një sllallom gjigand paralel. Snowboarders nga Australia,..

botuar më 23-03-24 10.33.PD