Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radev: Na duhet jo vetëm një strategji për të ndalur luftën në Ukrainë

Foto: president.bg

“Ne kemi nevojë jo vetëm për një strategji gjithëpërfshirëse se si të ndalojmë luftën e Rusisë kundër Ukrainës, por edhe si të fitojmë paqen më pas”. Këtë e deklaroi kreu i shtetit Rumen Radev në samitin e vendeve B9 në Varshavë. Sipas Radev, fokusi duhet të jetë në arritjen e një ekuilibri racional ndërmjet instrumenteve ushtarake, ekonomike dhe diplomatike. Ai theksoi se lufta e vazhdueshme e Rusisë kundër Ukrainës rrit kërcënimin për paqen, sigurinë dhe stabilitetin jo vetëm të rajonit tonë, por edhe të gjithë Evropës. “Konflikti ka më shumë se një vit që po teston sistemet sociale dhe ekonomike të vendeve evropiane dhe kërkon kërkimin e rrugëve të reja të sigurta për furnizimin me energji dhe burime të tjera për të përballuar krizën”, theksoi Radev. Ai vuri në dukje se mjedisi i përkeqësuar i sigurisë kërkon gjithashtu veprime reale për forcimin e kapaciteteve mbrojtëse kombëtare të vendeve anëtare individuale të NATO-së, gjë që kontribuon në sigurinë e përbashkët. Bullgaria mbështet Ukrainën brenda mundësive të saj dhe do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet ndërkombëtare në kërkimin e një zgjidhjeje të qëndrueshme për luftën në Ukrainë, vuri në dukje presidenti.

Këtë vit, Presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së Jens Stoltenberg morën pjesë në formatin e dialogut politik, i cili bashkon vendet anëtare të NATO-së, Bullgarinë, Estoninë, Letoninë, Lituaninë, Rumaninë, Sllovakinë, Hungarinë, Çekinë dhe Poloninë.Më shumë nga rubrika

Reagimet e para pas dorëzimit të mandatit të dytë parlamentar për qeverinë

Pas dorëzimit të mandatit nga presidenti, mendoj se u bë e qartë se çfarë është alternativa, komentoi në Facebook bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” – (PP) Asen Vasilev . Diktaturë apo republikë parlamentare. Zgjedhja tani për tani është..

botuar më 23-05-30 9.19.PD

Presidenti ia dorëzoi mandatin e dytë PP-DB-së, por la të kuptohet se ai nuk duhet të përmbushet

Kreu i shtetit Rumen Radev ia dorëzoi mandatin e dytë për formimin e qeverisë Nikollaj Denkovit - kandidati për kryeministër nga grupi i dytë parlamentar më i madh në Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

botuar më 23-05-29 6.14.MD
Radostin Vasilev

Treguan citate të veçanta nga negociatat politike për të formuar një qeveri

Deputeti i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP), Radostin Vasilev, ka njoftuar se po largohet nga partia për shkak të koalicionit të përgatitur me GERB-in. "Është një gënjeshtër e plotë se janë bërë regjistrime të grupeve, në seli," tha Vasilev..

botuar më 23-05-26 12.59.MD