Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ljubo Kirov dhe Dara – “Nuk ka asnjë mënyrë”

Edhe pse përfaqësues të gjeneratave të ndryshme, të dy janë yje ndër këngëtarët bashkëkohorë bullgarë. Për herë të parë i pamë së bashku si trajnerë në konkursin “Zëri i Bullgarisë” dhe së fundmi revista Forbes i vendosi në pozitat e para të renditjes “Top 70 personat e famshëm bullgarë”. Ata janë Ljubo Kirov dhe DARA, të cilët arritën të festojnë miqësinë e tyre me një projekt të përbashkët muzikor. Kënga quhet “Nuk ka asnjë mënyrë” dhe tashmë u bë pjesë e albumit të njohur të Ljubos – Më puth”.

Muzika e “Nuk ka asnjë mënyrë” është vepër e një ekipi ndërkombëtar profesionistësh me të cilët DARA punon në kuadër të kampeve krijuese në vendin tonë dhe në Stokholm, ndërsa autor i tekstit të bukur bullgar është Ljubo Kirov.

Redaktor: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

"Duhej" - Një moment sinqeriteti nga MIA D.

MIA D., ose Maria Dimova, është një këngëtare e re e talentuar bullgare që ndërthur folklorin bullgar me një tingull modern. Kanë kaluar gati dy vjet nga shfaqja e eksperimentit të fundit muzikor të MIA D., por ajo nuk ka reshtur së krijuari. Këngëtarja..

botuar më 23-05-26 10.15.PD

Ivan Jurukov debuton në Londër si regjisor me "Deri në tekën e fundit"

Një vit pas premierës gala, filmi i Ivan Jurukovit "Deri në tekën e fundit" do të transmetohet në Londër. Ngjarja do të zhvillohet më 27 maj në Shoqatën Mbretërore Gjeografike në orën 19:30 me orën lokale dhe do të jetë një mbrëmje muzikore dhe filmike..

botuar më 23-05-25 9.15.PD

Pamje marramendëse nga Bullgaria në videon e këngës "Dillmano, Dillbero"

Aranzhimi dallohet për nga qëndrimi prej novatori të kompozitorit, por në të njëjtën kohë ai arrin të ruajë autenticitetin e folklorit, pasi zërat kryesorë të këngës u regjistruan me Korin “Vanja Moneva” . Në aranzhim dëgjohet edhe fyelli i Hristijan..

botuar më 23-05-24 11.15.PD