Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënës nga Bosilegradi u dalluan në një video festival për fëmijë

Foto: glaspress.rs

Nxënës nga Bosilegrad fituan çmimin e dytë për kamera dhe qasje krijuese në Festivalin e tetë të Videove për fëmijë KIDIKEM, i cili u mbajt në Beograd, njoftoi shoqata “Zëri”. Të dalluarit janë nga shkolla e animacionit “Manime”, me në krye Lubisha Penev. Ata u prezantuan me filmin “Tregimet e Bosilegradit”. Filmi 7 minutësh pa tekst tregon për traditat dhe zakonet në Bosilegrad. E kaluara dhe e tashmja janë të krahasuara me shkathtësi dhe kreativitet. Nëpërmjet animacionit prezantohet edhe problemi i dhimbshëm i rajonit lidhur me ndotjen e ujit, për shkak të nxjerrjes së metaleve me ngjyra dhe të çmuara. “Nxënësit bënë një punë të shkëlqyer. Duke punuar me këta fëmijë të talentuar, ne vazhdimisht jemi duke u përmirësuar, duke kërkuar qasje dhe teknika të reja”, tha Ljubisha Penev.Më shumë nga rubrika

Fillojnë Festat Muzikore të Burgasit "Emill Çakërov 2023"

Me operën “Samson dhe Delilah” të Camille Saint-Saëns do të hapen sot në mbrëmje në skenën e Teatrit Veror në Burgas Festat Muzikore të Burgasit “Emill Çakërov 2023”. Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit, që mban emrin e dirigjentit të madh..

botuar më 23-06-06 5.10.PD

Takimi i sivjetshëm „Në mejdanin e Bullgarisë tjetër“ përfaqëson ritualet që lidhen me mbledhjen e trëndafilave

Grupe folklorike bullgare nga vende të ndryshme evropiane mblidhen për të kënduar dhe kërcyer në edicionin e tetë të takimit "Në mejdanin e Bullgarisë jetër". Eventi zhvillohet në datat 3 dhe 4 qershor në kryeqytetin çek, Pragë, dhe tema është..

botuar më 23-06-03 10.25.PD

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të..

botuar më 23-06-01 9.43.PD