Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 50 ngjarje jashtë vendit, po shënojmë 80 vjet nga shpëtimi i hebrenjve bullgarë

Monumenti i shpëtimit në Sofje
Foto: BGNES

Me ngjarje të shumta gjatë vitit 2023, Bullgaria shënon 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe nderon kujtimin e viktimave të Holokaustit. Patron i veprimtarisë është presidenti i Bullgarisë Rumen Radev. Programi përfshin gjithashtu rreth 50 aktivitete jashtë vendit. Misionet diplomatike dhe konsullore të Bullgarisë do ta njohin shoqërinë e huaj me ngjarjet heroike që shpëtuan mbi 48 mijë jetë të bashkatdhetarëve tanë me origjinë hebre në kohët më të errëta të Evropës, njofton Ministria e Punëve të Jashtme.

Në kuadrin e kësaj veprimtaria në Universitetin e Sofjes “Kliment Ohridski” do të mbahet Konferenca Ndërkombëtare me temën “Roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë”. Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 korrikun 2024

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët me rritje të përkohshme të vranësirave në Bullgarinë Perëndimore, ku në disa zona do të ketë reshje shiu rreth mesnatës. Ditën e premte para mesditës do të jetë kryesisht me diell. Do të fryjë..

botuar më 24-07-18 7.35.MD

Presidenti Rumen Radev: Sistemi politik në Bullgari është i sëmurë rëndë

Kreu i shtetit Rumen Radev tha se të premten në mëngjes do ta shpallë vendimin e tij se kur do të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë. Sipas Radevit, sistemi politik në Bullgari është i sëmurë rëndë dhe "rruga për ta rikthyer atë është..

botuar më 24-07-18 6.14.MD
Ministri Ivajllo Ivanov, foto: Ministria e Punës dhe Politikës Sociale

Të dëmtuarit nga zjarret do të përfitojnë një herë ndihmë shtetërore për dëmet

Agjencia e Asistencës Sociale krijoi shumë shpejt një organizatë për të ofruar mbështetje për familjet e dëmtuara nga zjarret në vend, njoftoi qendra për shtyp e agjencisë. Punonjësit social pranojnë aplikime në vend për ndihmë një herë për të..

botuar më 24-07-18 2.59.MD