Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një stafetë për Lojërat Olimpike të ardhshme në Paris u mbajt në Sofje

Foto: BGNES

Sofja, si një nga kryeqytetet evropiane të sportit, iu bashkua nismës së Ambasadës Franceze dhe Institutit Francez të Kulturës për një stafetë ndërkombëtare me rastin e 500 ditëve deri në fillimin e Lojërave Olimpike në Paris në 2024. 400 nxënës dhe të rinj morën pjesë në ngjarje. Kryetarja e bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova uroi që shumë sportistë bullgarë të kthehen me medalje nga Lojërat Olimpike.

Shpresojmë se Parisi do të jetë një mikpritës i shkëlqyer, i përsosur dhe do të mundësojë që arritjet më të mira nga e gjithë bota të jenë pikërisht në Lojërat Olimpike Verore, ka uruar ministrja e sportit në detyrë Vesella Leçeva. “Ky vit paraolimpik kalon nën shenjën “100 vjet Komiteti Olimpik Bullgar”, që është arsye për krenari të madhe”, tha Leçeva.


Më shumë nga rubrika

Ilijan Radullov

Ilijan Radullov me fitoren e parë mes juniorëve në Roland Garros

Përfaqësuesi bullgar për juniorë, Ilijan Radullov e nisi me fitore në Kampionatin e Hapur të Francës. Tenisti i pestë në skemë u kualifikua në raundin e dytë pasi mposhti rusin Danil Panarin me 6:7(4), 6:4, 6:1. Ai dje u stërvit së bashku me..

botuar më 23-06-05 4.06.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi finlandezin Emil Ruusuvuori me 7:6, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të kampionatit të hapur francez dhe vazhdon në turne pa humbur asnjë set. Kundërshtari i tij i radhës do të jetë gjermani Daniel Altmaier, i..

botuar më 23-06-02 10.53.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov e nisi me fitore bindëse pjesëmarrjen në Paris

Grigor Dimitrov e nisi me fitore pjesëmarrjen në turneun e tenisit në Grand Slam, Roland Garros, duke mposhtur kazakistanin Timofej Skatov me 6:0, 6:3, 6:2. Rusi i lindur në vitin 2001, që luan për Kazakistanin, është në vendin e 147-të në..

botuar më 23-05-31 1.32.MD