Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të rinjtë bullgarë që zgjodhën të studiojnë në universitetet e huaja u rritën me 11.6 për qind

Foto: BGNES, arkiv

Numri i kandidatë studentëve bullgarë që dëshirojnë të studiojnë arsimin e lartë jashtë vendit u rrit me 11.6 për qind, njofton BTA. Sipas të dhënave të Agjencisë Konsulente “Integrall”, të mbledhura gjatë fushatës aktuale kandidat-studentore për jashtë, trendi i të rinjve që preferojnë të aplikojnë në dy ose më shumë shtete në të njëjtën kohë vazhdon.  Deri më tani, 16.5 për qind e studentëve të ardhshëm zgjedhën universitetet në dy ose më shumë vende, krahasuar me 15 për qind në 2022. Kombinimet më të zakonshme janë Holanda me Mbretërinë e Bashkrua ose Holanda me Belgjikën, për shkak të tarifave dhe programeve universitare. Ndër specialitetet më të kërkuara, ka një preferencë të re - atë të shkencave ekzakte. Vendin e parë e zë ende fusha “Biznes dhe Menaxhim” (31 për qind), e ndjekur nga “Matematikë, Fizikë, Astronomi” (30 për qind) dhe “Shkenca Kompjuterike” (26 për qind).


Më shumë nga rubrika

Masivet e shkurreve thithin në mënyrë më efikase emetimet e dëmshme në mjedisin urban

Më 28 maj, shënojmë Ditën e Parqeve në Bullgari, të caktuar nga Ministria e Mjedisit dhe Ujit gati një çerek shekulli më parë, në vitin 1999. Në vendin tonë ekzistojnë tre parqe kombëtare dhe njëmbëdhjetë parqe natyrore. Parqet kombëtare Rilla ,..

botuar më 23-05-28 9.00.PD
Foto: Komuna Bullgare në Republikën e Moldavisë

Bullgarët në Moldavi duan një politikë të veçantë për pakicat etnike

Më shumë se 2 shekuj më parë, mijëra bullgarë, në kërkim të shpëtimit nga sundimi osman, u shpërngulën në Moldavi dhe pasardhësit e tyre edhe sot e kësaj dite ruajnë me fanatizëm gjuhën, traditat, kulturën bullgare, madje edhe recetat e kuzhinës..

botuar më 23-05-26 7.15.PD

Paketa e 11-të e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë - sfida më e madhe e të gjitha masave kufizuese kundër Kremlinit

Si të luftohet anashkalimi i sanksioneve kundër Rusisë nga vendet e treta - kjo është baza e paketës së 11-të të sanksioneve të BE-së. Sanksionet e reja u diskutuan zyrtarisht javën e kaluar. Kjo u bë fillimisht nga Presidentja e Komisionit Evropian,..

botuar më 23-05-23 8.28.MD