Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një tërmet i ri në Rumani është ndjerë edhe në Bullgari

Foto: ndc.niggg.bas.bg

Një tërmet me magnitudë 4.9 u regjistrua në rajonin e qytetit Tërgu Zhiu në Rumani, njoftuan sizmologët nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare Sizmologjike, lëkundjet ishin në orën 16:02 me orën bullgare dhe ishin dytësore, pjesë e tërmeteve që ranë tnë të njëjtin rajon më 13 dhe 14 shkurt me magnitudë 5.2 dhe 5.7 ballë të shkallës Rihter. Tërmeti i sotëm është ndjerë sërish në qytetin bullgar të Danubit, Vidin, njofton BNR Vidin.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria feston “Pashkët e saj shpirtërore” më 24 maj

Vetëm ai që nuk e di koston e rrënimit të injorancës mund të ketë frikë nga çmimi i arsimit.Arsimi, besimi dhe kultura jonë e krijuan Bullgarinë si një shtet shpirtëror dhe e ruajtën popullin tonë, tha presidenti Rumen Radev në Sofje gjatë kremtimit..

rinovuar më 24-05-24 7.41.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 14°, në Sofje 12°. Në mëngjes do të ketë mjegull në fusha dhe lugina. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas drekës do të mbajë vranësira dhe do të ketë reshje shiu në malet е..

botuar më 24-05-24 6.31.MD

BE e kërcënoi Bullgarinë me sanksione nëse nuk vendos ekototaksa për kamionët

Komisioni Evropian i dha Bullgarisë dhe 15 vendeve të tjera të BE-së një afat prej dy muajsh për të zbatuar plotësisht rregullat evropiane për tarifat për kamionët e ngarkesave dhe për t'i sjellë ato në përputhje me dyoksidin e karbonit të emetuar nga..

botuar më 24-05-24 5.57.MD