Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Humbësja me fat” Tomova u kualifikua në turin e dytë në Miami

Foto: Rojters

Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit të serisë WTA1000 në Miami. Tenistja bullgare u largua në raundin e dytë të kualifikimeve pasi humbi 2:6, 3:6 nga Viktorija Golubic nga Zvicra, por gjithsesi mori një vend në shortin kryesor si "humbëse me fat" pas tërheqjes së Lauren Davis nga SHBA. Tomova u ndesh në raundin e parë me Ana-Karolina Schmidlova nga Sllovakia dhe për një orë e gjysmë lojë arriti sukses me 7:5, 6:2. Në raundin e ardhshëm Tomova, e cila është e 96-ta në renditjen botërore, do të garojë me të rendituren e 30-të, Danielle Collins nga SHBA-ja.

Më shumë nga rubrika

Një çiklist çek fitoi Turneun e Çiklizmit të Bullgarisë

Çeku Michal Schuran është kampion në edicionin e 70-të të Turit të Çiklizmit të Bullgarisë. Në fazën e fundit, të pestë, - 128.4 kilometra nga Sliveni deri në Shumen, ai përfundoi në mes të grupit kryesor, gjë që i mjaftoi atij për suksesin..

botuar më 23-08-31 6.12.MD
Petër Micin

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej..

botuar më 23-08-31 4.34.MD
Canko Cankov

Canko Cankov notoi mbi 36 km në ujërat e ftohta të Oqeanit Paqësor

Bashkatdhetari ynë Canko Cankov u bë kampion i botës në garën e vështirë në Oqeanin Paqësor, e cila zgjati 10 orë, 33 minuta e 29 sekonda. Ai është gjithashtu bullgari i parë që notoi me sukses 36 kilometra nga ishulli Santa Catalina deri në Los..

botuar më 23-08-29 11.50.PD