Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U shpallën çmimet e "Sofia Film Fest"

Regjisori Carlos Eichelman Kaiser me Çmimin e Madh të festivalit
Foto: BTA

Filmi "Këpucët e kuqe", prodhim Meksiko-Itali, është fitues i çmimit të madh në edicionin e 27-të të "Sofia Film Fest". Filmi mori çmimin "Sofja - Qyteti i Kinemasë" për filmin më të mirë në konkursin ndërkombëtar, transmeton Art Fest. "Këpucët e kuqe" është me regji të Carlos Eichelman Kaiser.

Juria, e cila përfshin Milcho Manchevski (Maqedonia e Veriut), Agnieszka Smoczynska (Poloni), Alexandra Kotcheff (SHBA), Milena Kaneva (Bullgari-Itali) dhe Vladimir Penev (Bullgari) i dha çmimin e madh filmit "Këpucët e kuqe" për "të thjeshtën histori, e fokusuar tek njerëzimi, tek aftësitë e autorëve të filmit, falë të cilave ai është origjinal dhe unik”.

Çmimi special i jurisë është për filmin "Majë karafili", prodhim Turqi-Belgjikë, me regji të Bekir Bülbül. Çmimi për regjisor është për Vassilis Katsoupis për filmin “Në kurth”.

Më shumë nga rubrika

Fillojnë Festat Muzikore të Burgasit "Emill Çakërov 2023"

Me operën “Samson dhe Delilah” të Camille Saint-Saëns do të hapen sot në mbrëmje në skenën e Teatrit Veror në Burgas Festat Muzikore të Burgasit “Emill Çakërov 2023”. Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit, që mban emrin e dirigjentit të madh..

botuar më 23-06-06 5.10.PD

Takimi i sivjetshëm „Në mejdanin e Bullgarisë tjetër“ përfaqëson ritualet që lidhen me mbledhjen e trëndafilave

Grupe folklorike bullgare nga vende të ndryshme evropiane mblidhen për të kënduar dhe kërcyer në edicionin e tetë të takimit "Në mejdanin e Bullgarisë jetër". Eventi zhvillohet në datat 3 dhe 4 qershor në kryeqytetin çek, Pragë, dhe tema është..

botuar më 23-06-03 10.25.PD

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të..

botuar më 23-06-01 9.43.PD