Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Speleologë bullgarë zbritën në minus 1316 m në një shpellë në Itali

Hyrja e shpellës
Foto: Pavlin Dimitrov

Tre bullgarë hynë për herë të parë në shpellën “W Le Donne”, e cila ndodhet në masivin Grignja, në provincën Leko të Italisë Veriore. Bëhet fjalë për një sistem shpellor i përbërë nga 18 hyrje.Shpella është pothuajse 30 km e gjatë dhe 1316 m e thellë, me potencial të madh për shtrirjen poshtë. Ekspedita është pjesë e klubit “Pod Rëbë” dhe pjesëmarrësit e saj aktualisht janë duke udhëtuar drejt Bullgarisë. Këta janë Dimitër Genov, Pavlin Dimitrov dhe Cvetan Kosturkov, ndërsa mikpritës i tyre ishte speleologu italian Fabio Bolini, transmetoi Tanja Ivanova - reporterja e sporteve ekstreme e BNR.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov e nisi me fitore bindëse pjesëmarrjen në Paris

Grigor Dimitrov e nisi me fitore pjesëmarrjen në turneun e tenisit në Grand Slam, Roland Garros, duke mposhtur kazakistanin Timofej Skatov me 6:0, 6:3, 6:2. Rusi i lindur në vitin 2001, që luan për Kazakistanin, është në vendin e 147-të në..

botuar më 23-05-31 1.32.MD
Eddie Penev, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Sportive

Një bullgar nga SHBA fitoi medalje të artë në Kupën e Botës në Gjimnastikën Sportive

Këtë fundjavë Eddie Penev fitoi medaljen e artë në dysheme nga Kupa e Botës në Gjimnastikën Sportive në Varna, Bullgari. Bullgari, i cili jeton dhe stërvitet në SHBA, e realizoi kombinimin e tij në nivel të lartë, për të cilin u vlerësua me 14.366..

botuar më 23-05-29 12.58.MD
Aleksandër Vezenkov

Aleksandër Vezenkov është basketbollisti numër 1 në Evropë për vitin 2023

Basketbollisti në kombëtaren bullgare Aleksandër Vezenkov mori një tjetër mirënjohje nga ekspertët e basketbollit. Vezenkov është përzgjedhur si lojtari nr. 1 në Evropë për vitin 2023 nga botimi i specializuar eurobasket.com. Sportisti numër 1 i..

botuar më 23-05-25 1.52.MD