Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Disa zbulime arkeologjike bullgare do të shkëlqejnë mes një ekspozite ndërkombëtare në Çikago

Ari nga nekropoli kalkolitik i Varnës
Foto: fieldmuseum.org

The Field Museum në Çikago do të hapë më 31 mars ekspozitën e parë ndërkombëtare të këtij lloji, duke treguar zhvillimin e disa prej komuniteteve më të hershme bujqësore në Evropën Juglindore deri në shfaqjen e mbretërive fisnore dhe monarkive, njoftoi Muzeu Historik Kombëtar i Bullgarisë. "Sundimtarët e parë të Evropës" prezanton artefakte nga 11 vende të Kontinentit të Vjetër, të ruajtura në 26 muze. Ky është bashkëpunimi i parë në shkallë të gjerë i këtij lloji midis Amerikës së Veriut dhe Evropës Juglindore. Vendin qendror në ekspozitë e zënë 32 ekspozita nga tre muze bullgarë, Muzeu Historik Kombëtar dhe ata rajonalë në Ruse dhe Varna. Pjesëmarrja bullgare u financua nga fondacioni "Amerika për Bullgarinë".

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 majin

Ditën e mërkurë para mesditës do të jetë me diell. Më pas do të mbajë vranësira dhe kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri..

botuar më 23-05-30 7.20.MD
Këshilli i Ministrave

Kabineti propozoi zgjatjen e efektit të Buxhetit 2022

Kabineti i propozon parlamentit të zgjasë veprimin e të ashtuquajturit ligj shtesë të Buxhetit për vitin 2022 deri në miratimin e një kuadri financiar tërësisht të ri për vitin aktual, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektligji i propozuar..

botuar më 23-05-30 6.47.MD
Pllamen Tonçev

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme..

botuar më 23-05-30 4.06.MD