Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka asnjë rrezik për mbajtjen e zgjedhjeve për shkak të kërcënimeve me bombë

Petër Todorov
Foto: Stojan Radev

Nuk ka rrezik për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare më 2 prill për shkak të kërcënimeve me bombë në një sërë shkollash në vend, ku janë vendosur Komisionet Sektoriale të Zgjedhjeve. Një metodologji është duke u zhvilluar për të vepruar në rast të një alarmi për mjet shpërthyes në ditën e votimit. Pritet të jetë gati brenda dy ditësh, deklaroi kryesekretari i Ministrisë së Brendshme, krye-komisionar Petër Todorov në Plovdiv. Gjithsej 102 kërcënime me bombë u morën në postat elektronike të institucioneve arsimore në qytetet Pleven, Sliven, Varna, Burgas dhe Sofje, njoftoi gazetarja e BNR, Janica Marova.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë dokumentare tregon për katolikët në Bullgari

Ekspozita dokumentare "Katolikët në Bullgari shekulli XVII-XXI" do të hapet sot në Bibliotekën Kombëtare "Shën Kirili dhe Metodi". Në ekspozitë do të prezantohen dokumente për trashëgiminë letrare të katolikëve bullgarë. Vizitorët do të mësojnë për..

botuar më 24-04-17 6.05.PD

Parashikimi i motit për 17 prillin 2024

Të mërkurën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°. Më të ulëta priten në Bullgarinë Veriperëndimore. Gjatë ditës do të ketë vranësira me reshje shiu, më intensive pasdite. Në pjesën perëndimore..

botuar më 24-04-16 7.35.MD
Kirill Vëtev

Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas marrjes së detyrës

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev ka propozuar që Kirill Vëtev të lirohet nga posti i ministrit të bujqësisë dhe ushqimit dhe në vend të tij të emërohet Georgi Tahov, njoftoi shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave. Në propozimin e tij..

botuar më 24-04-16 6.19.MD