Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Amnesty International”: Presioni mbi mediat në Bullgari po rritet

Foto: EPA/BGNES

Situata me lirinë e medias në Bullgari po përkeqësohet. Gazetarët dhe mediat e pavarura që raportojnë mbi krimin e organizuar, korrupsionin ose të drejtat e pakicave përballen me kërcënime të vazhdueshme dhe shpesh kundër tyre ngrihen padi. Mediat e mëdha kontrollohen nga politikanët dhe oligarkët dhe autocensura po rritet. Këtë e thekson “Amnesty International” në raportin e saj për të drejtat e njeriut në mbarë botën në periudhën e viteve 2022/23. Ajo ka raportuar një praktikë të vazhdueshme diskriminuese ndaj azilkërkuesve nga vende si Afganistani, Algjeria, Bangladeshi, Maroku dhe Tunizia, të cilët kthehen automatikisht. Autoritetet bullgare nuk ndërmorën hapa për të zhvilluar një strategji kombëtare për të luftuar diskriminimin bazuar në orientimin seksual dhe vetë-dentifikimin gjinor, thekson gjithashtu raporti.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 qershorin 2023

Mëngjesin e së enjtes do të ketë ulje të dukshmërisë në ultësira dhe lugina. Gjatë ditë s do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira dhe reshje lokale mbi malet në Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri..

botuar më 23-05-31 6.25.MD
Kirill Petkov

Kirill Petkov u paraqit në prokurori për t'u marrë në pyetje

“Besoj në fuqinë e drejtësisë reale, besoj në procedurat standarde të parlamentit dhe shpresoj që duke i ndjekur ato të arrijmë drejtësi reale. Njëkohësisht nuk do të lejojmë që prokuroria të përdoret si shkop.” Këtë e tha bashkëkryetari i “Po e..

botuar më 23-05-31 6.14.MD
Nikollaj Denkov

PP-DB dhe GERB-SDS rifillojnë negociatat për qeveri

PP-DB rinovoi negociatat për formimin e një kabineti me mandatin e dytë me GERB-SDS në Kuvendin Popullor, të udhëhequr nga të nominuarit për kryeministra nga të dy koalicionet, Nikollaj Denkov dhe Maria Gabriel, dhe në prani të liderëve të..

botuar më 23-05-31 3.57.MD