Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ish-ministri i bujqësisë Mehmed Dikme: Mos e zgjasni regjimin e tregtisë së lirë me Ukrainën

Mehmed Dikme
Foto: BGNES

Institucionet bullgare nuk duhet të lejojnë zgjatjen e vendimit të miratuar nga Këshilli i BE-së në maj 2022 për vendosjen e një regjimi të përkohshëm të tregtisë së lirë me Ukrainën. Këtë e bëri thirrje para BNR-së ish-ministri i bujqësisë, Mehmed Dikme. Me këtë vendim për një periudhë një vjeçare u hoqën të gjitha tarifat dhe kufizimet për importin e mallrave bujqësore nga Ukraina. Dikme kujtoi se vendimin e kanë përkrahur edhe përfaqësuesit e Bullgarisë në Parlamentin Evropian. Ai u bëri thirrje fermerëve që të ndalojnë protestat tani dhe të vazhdojnë pas zgjedhjeve, ndërsa ministrit të bujqësisë Javor Geçev ai i rekomandoi të mos hipë në traktor në krye të protestave, por në aeroplan për në Bruksel dhe të kërkojnë dëmshpërblime adekuate për dëmet që pësuan fermerët bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD