Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të kërkojë ndryshimin e rregullores për importin e grurit nga Ukraina

Ministri i bujqësisë në detyrë Javor Geçev
Foto: BGNES

Bullgaria, së bashku me vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian, do t'i dërgojnë një letër Komisionit Evropian duke kërkuar ndryshime në rregulloren evropiane në lidhje me importin pa taksa të mallrave me origjinë bujqësore nga Ukraina. Kjo u bë e qartë pas takimit të sotëm të presidentit Rumen Radev me përfaqësuesit e Shoqatës Kombëtare të Prodhuesve të Drithërave. Në bisedime morën pjesë edhe ministrat e bujqësisë dhe të ekonomisë në detyrë. Protestat e prodhuesve të drithërave vazhdojnë edhe më 31 mars. Sipas llogaritjeve të tyre, humbjet e tyre aktualisht janë rreth 50 milionë euro. 16 milionë euro është ndihma e premtuar evropiane.

Më shumë nga rubrika

Minatorët protestues dhe qeveria ranë në një marrëveshje

Deri në fund të shtatorit do të nënshkruhet marrëveshja për një tranzicion të qetë energjetik mes qeverisë dhe sindikatave. Këtë e bëri të ditur kryeministri Nikollaj Denkov pas takimit me minatorët dhe punëtorët energjetikë protestues që zgjati më..

botuar më 23-09-19 5.56.MD
Rosica Mateva

Në zgjedhjet lokale do të marrin pjesë 58 parti dhe 9 koalicione

Në zgjedhjet lokale të 29 tetorit do të marrin pjesë 58 parti dhe 9 koalicione. Do të zgjidhen 5053 këshilltarë bashkiakë. Këtë e bëri të ditur në një konferencë informimi nënkryetarja dhe zëdhënëse e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Rosica Mateva...

botuar më 23-09-19 4.39.MD
Ilijana Ivanova

Ilijana Ivanova tani është komisionerja evropiane bullgare

Këshilli i BE-së miratoi Ilijana Ivanova si Komisionere Evropiane për Inovacion, Kërkim, Kulturë, Arsim dhe Rini. Kjo ndodhi me pëlqimin e Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, dhe pasi kaloi me sukses procedurën e miratimit në Parlamentin..

botuar më 23-09-19 3.46.MD