Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dëbora e vonuar në shkurt mbushi hotelet

Foto: BGNES

Më shumë turistë, më shumë fjetje, kryesisht në hotele të një kategorie më të lartë dhe rritje të ndjeshme të të ardhurave, raporton Instituti Kombëtar i Statistikave në shkurt.

Numri total i fjetjeve për këtë muaj ishte 1.2 milionë ose 50.6% më shumë krahasuar me një vit më parë. Rritja e fjetjeve me 62.8% është më e madhe në objektet me kategori të ulët - 1 dhe 2 yje. Zënia e hoteleve të kategorisë së lartë me 4 dhe 5 yje është më e madhe - 49.5%. Në hotele me 3 yje evidentohet  zënie nga 32.3%.

Në hotelet me 4 dhe 5 yje, 77% e të gjithë qëndrimeve të natës janë bërë nga të huaj dhe 42.3% nga shtetas bullgarë.

Klientët  u rritën me 48.7% krahasuar me vitin 2022 dhe arritën në 470 200. Nuri i të  huajve u rrit me 65.5% dhe i bullgarëve me 42,5%. Mesatarja e qëndrimit të bullgarëve është 2.2 net, dhe e të huajve – 3.2.Më shumë nga rubrika

Bashkitë e bregdetit jugor të Detit të Zi do të reklamohen së bashku në tregjet turistike të jashtme

Partnerët bashkiakë të qyteteve Burgas, Nesebër, Pomorie, Primorsko, Carevo dhe Mallko Tërnovo do të reklamojnë së bashku në tregjet në Poloni, Britaninë e Madhe, Republikën Çeke, Gjermani dhe vendet skandinave përmes videove tërheqëse dhe mesazheve..

botuar më 23-12-22 11.36.PD

Bujtinat buzë liqenit, vendpushimet spa dhe fshatrat etnografikë janë hit gjatë pushimeve

Këtë vit kërkimi i ofertave për Krishtlindje dhe Vitin e Ri ka nisur që nga fundi i gushtit, me preferenca të drejtuara më së shumti në bujtinat pranë vendpushimeve tona malore. "Dhjetë vjet më parë, ishte krejt normale që bullgarët të merrnin shtëpi..

botuar më 23-12-17 12.05.MD

Zgjodhën kalanë Oveç dhe Pllajën e Provadias si vend turistik të vitit

Turizmi ynë është pjesë e politikës së jashtme bullgare. Çdo vit ju jepni fytyrën e vendit para miliona evropianëve dhe keni një meritë të konsiderueshme për sukseset e Bullgarisë. Kështu tha kryeministri Nikollaj Denkov në një video fjalim..

botuar më 23-12-15 10.47.PD