Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vargmalet e larta malore janë ende të përshtatshme për ski

Teleferiku te Shtatë Liqenet e Rillës
Foto: BGNES

Gjatë pushimeve, skiatorët dhe turistët kanë preferuar të pushojnë aktivisht pranë Shtatë Liqeneve të Rillës. Shërbimi i shpëtimit malor në Dupnica njoftoi se ka katër oficerë shërbimi në bazën e tij në liqene për tre ditët. Në fund të javës së ardhshme do të ketë sërish staf në detyrë, pas së cilës do të mbyllet sezoni i skijimit. Bozhidar Xhokin nga ekipi i shpëtimit theksoi për BNR se pavarësisht motit të ndryshueshëm, gjatë pushimeve ka skiatorë, fansa të zbritjeve ekstreme, si dhe turistë që bëjnë ecje.

Ndër vizitorët e huaj mbizotërojnë mysafirë nga Izraeli dhe Franca, ka edhe rusë.

Më shumë nga rubrika

Zgjodhën kalanë Oveç dhe Pllajën e Provadias si vend turistik të vitit

Turizmi ynë është pjesë e politikës së jashtme bullgare. Çdo vit ju jepni fytyrën e vendit para miliona evropianëve dhe keni një meritë të konsiderueshme për sukseset e Bullgarisë. Kështu tha kryeministri Nikollaj Denkov në një video fjalim..

botuar më 23-12-15 10.47.PD

Më 15 dhe 16 dhjetor hapet sezoni dimëror në pushimoret malore

Hapja zyrtare e sezonit të skijimit në pushimoren Pamporovo do të bëhet më 15 dhjetor, njofton uebfaqja “Pamporovo Ski”. Në ditën e hapjes, biletat e teleferikëve do të jenë me çmim promocional. Tashmë ka borë të mjaftueshme në majën Snezhanka dhe në..

botuar më 23-12-14 12.22.MD
Manastiri i Etropolesë

Etropole me një produkt të ri turistik për dashamirët e pushimeve aktive

Etropole është një qytet i këndshëm, i gjelbëruar provincial, i shtrirë ndër shpatet veriore të malit Stara Pllanina, rrëzë majës Baba (1787 m). Mirë se erdhët në qytetin Etropole Vitet e fundit, rajoni u afirmua si një destinacion..

botuar më 23-12-09 12.25.MD