Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngëtarja e xhazit Mirosllava Kacarova me një program të ri koncertesh që ndërthur motive xhaz dhe elektronikë

Foto: Facebook /Mirosllava Kacarova

Fillimi i serisë së fundit të koncerteve të treshes së xhazit Mirosllava Kacarova, Mirosllav Turijski dhe Mlladen Dimitrov fillon në Sofje më 19 prill në orën 20:30 në Sofia Live Club. Ky është koncerti i vetëm i planifikuar në kryeqytet deri në fund të vitit. Titulli i tij BLUETRONIC sugjeron se mund të presim aranzhime me një tingull elektronik aktiv të këngëve.

Krijimi i këngëve me orkestrim të ri me shumë elektronikë janë kryesisht me ide të Mlladen Dimitrovit, me pseudonimin DJ Mr. Moon. Këngët dhe aranzhimet janë shumë të lehta dhe gazmore, të krijuara në procesin e provave.

Koncerti i radhës do të jetë në fund të majit në Plovdiv. Më 13 korrik, treshja do të marrë pjesë në festivalin "Xhazi në Burgas", pas së cilës do të mbajë një koncert në Festivalin e Xhazit në Bansko në gusht.

Deri në fund të vitit, BLUETRONIC do të ketë koncerte në Varna, Sozopoll, Veliko Tërnovo dhe Shablla.

Ju ftojmë të dëgjoni një nga këngët më të fundit të Mirosllavës - "Mrekullitë", sipas tekstit të saj, muzika është e DJ Mr. Moon.

Përpiloi: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Nina Nikolina dhe kënga e saj më e re në stilin folklorik

Në muajin e dashurisë, Nina Nikolina ka përgatitur dy aktivitete për publikun e saj - një koncert premierë "Këngë popullore të dashurisë" më 16 shkurt, në të cilën do të prezantojë këngën e saj më të re. Ky koncert ndjek trendin e programit “Jazz..

botuar më 24-02-15 2.40.MD

Në Ditën Botërore të Radios – Miro dhe kënga e tij “Radio On”

Ditën Botërore të Radios e shënojmë me një këngë të interpretuesit Mirosllav Kostadinov, të cilin të gjithë e njohim si Miro - një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur bullgar. "Nëse nesër nuk ka sot" Vetë  ai thotë se radio..

botuar më 24-02-13 2.10.MD

"Njëqind vjet" dhe grupi në zë D2

Fillimi i mijëvjeçarit të ri u shënua me një vrull të ri në muzikën moderne bullgare. Ndër grupet ikonike të asaj kohe është D2 - me këngë që janë aktuale edhe më sot. Një prej tyre është "Njëqind vjet" nga albumi i grupit "2002". Një nga..

botuar më 24-02-12 8.15.PD