Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngëtarja e xhazit Mirosllava Kacarova me një program të ri koncertesh që ndërthur motive xhaz dhe elektronikë

Foto: Facebook /Mirosllava Kacarova

Fillimi i serisë së fundit të koncerteve të treshes së xhazit Mirosllava Kacarova, Mirosllav Turijski dhe Mlladen Dimitrov fillon në Sofje më 19 prill në orën 20:30 në Sofia Live Club. Ky është koncerti i vetëm i planifikuar në kryeqytet deri në fund të vitit. Titulli i tij BLUETRONIC sugjeron se mund të presim aranzhime me një tingull elektronik aktiv të këngëve.

Krijimi i këngëve me orkestrim të ri me shumë elektronikë janë kryesisht me ide të Mlladen Dimitrovit, me pseudonimin DJ Mr. Moon. Këngët dhe aranzhimet janë shumë të lehta dhe gazmore, të krijuara në procesin e provave.

Koncerti i radhës do të jetë në fund të majit në Plovdiv. Më 13 korrik, treshja do të marrë pjesë në festivalin "Xhazi në Burgas", pas së cilës do të mbajë një koncert në Festivalin e Xhazit në Bansko në gusht.

Deri në fund të vitit, BLUETRONIC do të ketë koncerte në Varna, Sozopoll, Veliko Tërnovo dhe Shablla.

Ju ftojmë të dëgjoni një nga këngët më të fundit të Mirosllavës - "Mrekullitë", sipas tekstit të saj, muzika është e DJ Mr. Moon.

Përpiloi: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

"Njëqind vjet" dhe grupi në zë D2

Fillimi i mijëvjeçarit të ri u shënua me një vrull të ri në muzikën moderne bullgare. Ndër grupet ikonike të asaj kohe është D2 - me këngë që janë aktuale edhe më sot. Një prej tyre është "Njëqind vjet" nga albumi i grupit "2002". Një nga..

botuar më 24-02-12 8.15.PD

Kënga më e re e poetes dhe kompozitore Biljana Angellova

Biljana Angellova është një poete dhe kompozitore, gjë që e vendos atë në mesin e autorëve të paktë bashkëkohorë që shkruajnë tekste dhe muzikë këngësh për disa prej interpretuesve tanë më të njohur dhe më të dashur. E saja është muzika dhe teksti i..

botuar më 24-02-09 2.50.MD

"E qartë unë dhe ti" – vepra më e re e tandemit krijues Aleksandër Danev dhe Konstantin Hristov

Emri i grupit Two Hours Away vjen nga dy orë diferenca midis Sofjes dhe Londrës - qytetet ku miqtë Aleksandër Danev dhe Konstantin Hristov studionin vite më parë. Dëshira e tyre për të krijuar muzikë së bashku u rrit në formimin e një grupi me të..

botuar më 24-02-08 2.05.MD