Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngëtarja e xhazit Mirosllava Kacarova me një program të ri koncertesh që ndërthur motive xhaz dhe elektronikë

Foto: Facebook /Mirosllava Kacarova

Fillimi i serisë së fundit të koncerteve të treshes së xhazit Mirosllava Kacarova, Mirosllav Turijski dhe Mlladen Dimitrov fillon në Sofje më 19 prill në orën 20:30 në Sofia Live Club. Ky është koncerti i vetëm i planifikuar në kryeqytet deri në fund të vitit. Titulli i tij BLUETRONIC sugjeron se mund të presim aranzhime me një tingull elektronik aktiv të këngëve.

Krijimi i këngëve me orkestrim të ri me shumë elektronikë janë kryesisht me ide të Mlladen Dimitrovit, me pseudonimin DJ Mr. Moon. Këngët dhe aranzhimet janë shumë të lehta dhe gazmore, të krijuara në procesin e provave.

Koncerti i radhës do të jetë në fund të majit në Plovdiv. Më 13 korrik, treshja do të marrë pjesë në festivalin "Xhazi në Burgas", pas së cilës do të mbajë një koncert në Festivalin e Xhazit në Bansko në gusht.

Deri në fund të vitit, BLUETRONIC do të ketë koncerte në Varna, Sozopoll, Veliko Tërnovo dhe Shablla.

Ju ftojmë të dëgjoni një nga këngët më të fundit të Mirosllavës - "Mrekullitë", sipas tekstit të saj, muzika është e DJ Mr. Moon.

Përpiloi: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Hristo Stoiçkov regjistroi një këngë me këngëtarë legjendar bullgarë

Golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës në SHBA nga viti 1994 dhe fituesi i Topit të Artë i befasoi fansat e tij me një këngë të regjistruar me këngëtarët Toni Dimitrova dhe vëllezërit Argirov .   “ Emri yt është grua” – kënga më e re e..

botuar më 24-02-08 10.53.PD

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare prezanton sekretet e tamburasë

Një festë e vërtetë i pret adhuruesit e folklorit bullgar më 8 shkurt , kur Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Dimitër Hristov do të prezantojë edicionin e katërt të projektit "Sekretet e veglave popullore..

botuar më 24-02-07 8.35.PD

"Në ritëm"

“Në ritëm” – kështu titullohet kënga e re e Miglena Danovës. Ajo u dashurua me muzikën që në fëmijëri dhe po jeton me të, por e realizoi përvojën e saj të parë krijuese që gjatë pandemisë. "Në ritëm" është një këngë me tekst të saj, ndërsa muzikën..

botuar më 24-02-06 8.40.PD