Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Parlamentar për Çështjet Juridike vendosi të shqyrtojë projektet për ndryshime në sistemin gjyqësor

Foto: BTA

Në mbledhjen e parë në parlamentin e ri, Komisioni i Çështjeve Ligjore vendosi të diskutojë propozimet për një mekanizëm me të cilin mund të hetohej edhe Prokurori i Përgjithshëm. Sipas të gjitha gjasave, të mërkurën e ardhshme do të shqyrtohen gjithsej pesë projektligje për ndryshime në Kodin e Procedurës Penale dhe Ligjin për Drejtësi. Projektet u paraqitën nga Këshilli i Ministrave dhe partia “Vëzrazhdane”. Në takim do të ftohen të gjithë të interesuarit.


Më shumë nga rubrika

51% e bullgarëve priren të votojnë për Parlamentin Evropian

Sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian, sipas 72% të qytetarëve të BE-së dhe 57% të bullgarëve, vendi i tyre përfiton nga të qenit pjesë e Komunitetit Evropian. Për 61 për qind prej qytetarëve të anketuar në BE dhe 48..

botuar më 23-12-06 10.21.PD
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD