Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti maqedonas pranoi se ka një listë për moslejimin e bullgarëve

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Para mbledhjes së Këshillit të Evropës në Rejkjavik, nënpresidentja Ilijana Jotova ngriti çështjen e shkeljes sistematike të të drejtave njerëzore të bullgarëve maqedonas nga Shkupi. Ajo e njohu forumin edhe me rastin me ndalimin e një eurodeputeti bullgar në kufirin maqedono-bullgar. “Në Maqedoninë e Veriut ka lista të zeza të bullgarëve që nuk lejohen të hyjnë në territorin e vendit. Në to ka edhe një eurodeputet bullgar pa asnjë argument. Ky është një provokim i rëndë ndaj vlerave të përbashkëta evropiane dhe ndaj gjithçkaje që ndërton komuniteti ynë - unitet, solidaritet, respekt reciprok. Tendenca më e rrezikshme është gjuha e përhapur e urrejtjes ndaj një vendi fqinj, anëtar i Këshillit të Evropës dhe BE-së, theksoi Jotova, cituar nga BTA.

Diskursi i përdorur nga Bullgaria ndaj Maqedonisë së Veriut është shumë i ngjashëm me diskursin e përdorur nga Rusia ndaj Ukrainës, tha kryeministri maqedonas Dimitër Kovaçevski në Rejkjavik.

Në të njëjtën kohë, në një forum në Beograd kushtuar sigurisë, presidenti maqedonas Stevo Pendarovski pranoi se shtetasve bullgarë nuk u lejohet të hyjnë në Maqedoninë e Veriut.“Ne jemi duke vlerësuar se cili person, me çfarë rasti, nuk duhet të pranohet, duke përfshirë edhe disa eurodeputetë. Persona të tillë që shfaqin pikëpamje irredentiste ndaj vendit tonë nuk do të pranohen”, tha Pendarovski.


Më shumë nga rubrika

Sofja pret njohje ligjore të komunitetit bullgar në Kosovë

Mbrojtja e të drejtave dhe interesave të bashkatdhetarëve është prioritet i shtetit bullgar dhe prioriteti im personal si president , tha Rumen Radev në Prizren në takimin me komunitetin bullgar. Ai mori pjesë në hapjen e zyrës së një shoqate..

botuar më 23-12-23 7.21.MD

Presidenti dekoroi me një simbol nderi ushtarakët bullgarë në KFOR

Rumen Radev ia dorëzoi simbolin e nderit të presidentit kontingjentit bullgar në KFOR. Gjatë takimit me kontingjentin në Kosovë, Radev ka biseduar edhe me komandantin e misionit ndërkombëtar, gjenerali Özkan Ulutas. Bullgaria merr pjesë në..

botuar më 23-12-23 2.33.MD

Vjosa Osmani-Sadriu: Bullgaria ka kontribuar në çdo fazë të krijimit të Kosovës

Presidenti Rumen Radev ndodhet për një vizitë dyditore në Kosovë me ftesë të homologes së tij kosovare Vjosa Osmani-Sadriu. “Bullgaria jep një kontribut të veçantë në çdo fazë të krijimit të shtetit tonë dhe të ruajtjes së paqes, njohjes së pavarësisë..

botuar më 23-12-22 5.33.MD