Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti maqedonas pranoi se ka një listë për moslejimin e bullgarëve

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Para mbledhjes së Këshillit të Evropës në Rejkjavik, nënpresidentja Ilijana Jotova ngriti çështjen e shkeljes sistematike të të drejtave njerëzore të bullgarëve maqedonas nga Shkupi. Ajo e njohu forumin edhe me rastin me ndalimin e një eurodeputeti bullgar në kufirin maqedono-bullgar. “Në Maqedoninë e Veriut ka lista të zeza të bullgarëve që nuk lejohen të hyjnë në territorin e vendit. Në to ka edhe një eurodeputet bullgar pa asnjë argument. Ky është një provokim i rëndë ndaj vlerave të përbashkëta evropiane dhe ndaj gjithçkaje që ndërton komuniteti ynë - unitet, solidaritet, respekt reciprok. Tendenca më e rrezikshme është gjuha e përhapur e urrejtjes ndaj një vendi fqinj, anëtar i Këshillit të Evropës dhe BE-së, theksoi Jotova, cituar nga BTA.

Diskursi i përdorur nga Bullgaria ndaj Maqedonisë së Veriut është shumë i ngjashëm me diskursin e përdorur nga Rusia ndaj Ukrainës, tha kryeministri maqedonas Dimitër Kovaçevski në Rejkjavik.

Në të njëjtën kohë, në një forum në Beograd kushtuar sigurisë, presidenti maqedonas Stevo Pendarovski pranoi se shtetasve bullgarë nuk u lejohet të hyjnë në Maqedoninë e Veriut.“Ne jemi duke vlerësuar se cili person, me çfarë rasti, nuk duhet të pranohet, duke përfshirë edhe disa eurodeputetë. Persona të tillë që shfaqin pikëpamje irredentiste ndaj vendit tonë nuk do të pranohen”, tha Pendarovski.


Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook/Ambasada e Kosovës në Sofje

Ambasada e Republikës së Kosovës në Sofje shënon 16 vjetorin e pavarësisë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Sofje shënon 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Në pritjen solemne të organizuar nga Ambasada me praninë e tyre e kanë nderuar drejtues e zyrtarë të institucioneve, ambasadorë e diplomatë të vendeve mike të Kosovës,..

botuar më 24-02-17 2.30.MD
Aleksej Navallni

Reagimet në Bullgari në lidhje me vdekjen e Navallni

Lideri i opozitës ruse Aleksej Navallni vdiq, njoftoi drejtoria e burgut në Qarkun Autonom Jamallo-Nenec, ku ai vuante dënimin në koloninë korrektuese nr.3. Sipas Shërbimit Federal rus, Navallni u ndje i kpas një shëtitje dhe pothuajse menjëherë..

botuar më 24-02-16 6.13.MD
Njësia e parë e centralit atomik

Ngjarjet me adresë ballkanike

Sllovenia organizon një referendum nëse vendi duhet të ndërtojë një bllok bërthamor Sllovenia do të mbajë një referendum në vitin 2024. Sondazhi për qytetarët është nëse do të ndërtohet një njësi e dytë bërthamore për të zëvendësuar..

botuar më 24-02-02 3.40.MD