Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 qershorin 2023

Mot i ngrohtë me reshje shiu pasdite vetëm në zonat malore

Foto: BGNES

Mëngjesin e së enjtes do të ketë ulje të dukshmërisë në ultësira dhe lugina. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira dhe reshje lokale mbi malet në Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 15°, në Sofje – 12°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 23 deri në 28°. Në kryeqytet do të jetë 23°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 22-24°. Uji i detit është 17-20°. Lëvizja e detit do të jetë 1-2 ballë.

zonat malore pasdite vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 15°, në 2000 m deri në 10°.

Temperaturat do të rriten të premten. Reshjet janë të mundshme vetëm mbi masivin e maleve Rilla dhe Rodopet.


Më shumë nga rubrika

Java Evropiane e Sportit #BeActive bashkon qytetarë aktivë në një sërë qytetesh

Nën moton “Të gjithë së bashku për sportin”, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon Javën Evropiane të Sportit #BeActive nga 23 deri më 30 shtator. Programi i veprimtarisë përfshin nisma të shumta për promovimin e sporteve aktive, përmirësimin e..

botuar më 23-09-23 12.45.MD

Tubim për mbrojtjen e racave bujqësore vendase

Tubimi i 18-të Kombëtar për Mbrojtjen e Racave Vendëse të Kafshëve Bujqësore Bullgare mbahet sot në zonën “Panicite” pranë qytetit Kalofer. Veprimtarinë me titull “Të ruajmë së bashku gjithçka bullgare” do ta hapë ministri i bujqësisë Kirill Vëtev...

botuar më 23-09-23 8.10.PD

Parashikimi i motit për 23 shtatorin 2023

Të shtunën në orën 09:50 është ekuinoksin diellor me të cilin fillon vjeshta astronomike. Dita do të jetë me diell, pas mesditës në fusha - e nxehtë. Temperaturat e ditës do të rriten dhe maksimumi do të arrijë në 32°-37°, në Sofje rreth 33°...

botuar më 23-09-22 6.04.MD