Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas tensionit në sallë, seanca e parlamentit u pezullua

Foto: BGNES

Seanca e Kuvendit Popullor më 1 qershor nisi me tension, ofendime dhe përplasje fizike para foltores. Ndërhyrja e kuestorëve ishte e nevojshme. Mbledhja u ndërpre për pushim. Përshkallëzimi nisi me leximin e deklaratave parlamentare. “Vëzrazhdane” i bëri thirrje “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) që të largohet nga parlamenti dhe të kthehet mandati për formimin e qeverisë, sepse treguan se si pushtohet vendi nga ambasadat e huaja. PP akuzoi "Vëzrazhdane" si një parti pro-ruse, kanal i propagandës së Vladimir Putinit.

Kryetari i Kuvendit, Rosen Zheljazkov, sugjeroi që mbledhja të ndërpritet. “Për” votuan 140 deputetë. Nga BSP-ja, “Ka një popull të tillë” dhe “Vëzrazhdane” votuan “kundër”.


Më shumë nga rubrika

Rikrijim historik i Ditës së Pavarësisë dhe pamje të bukura përgjatë rrugës së një treni të vjetër

Një tren të vjetër me lokomotivë me avull së bashku me katër vagonë pasagjerësh dhe një tjetër nga treni i qeverisë “Vitosha Express” u nisën për në qytetin Mezdra nga Stacioni Qendror i kryeqytetit. Udhëtimi u organizua nga Hekurudhat Shtetërore..

botuar më 23-09-22 10.35.PD

Bullgaria do të blejë automjete luftarake “Strajkër”

Blerja e mjeteve të reja luftarake “Strajkër” për Forcat Tokësore është një nga synimet e përcaktuara në Projektin për shpenzime investimi, miratuar nga Këshilli i Ministrave. Projekti “Blerja e pajisjeve bazë luftarake për ndërtimin e grupeve..

botuar më 23-09-22 9.36.PD
Rodopet

Parashikimi i motit për 22 shtatorin 2023

Ditën e premte do të mbajë mot me diell me vranësira pasdite në zonat malore. Temperaturat minimale do të jenë nga 14 deri në 19°, në Sofje - 14°. Vlerat maksimale do të jenë nga 28-33°, në kryeqytet - 29°. Do të jetë me diell përgjatë Detit të..

botuar më 23-09-21 7.05.MD