Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Foto: arkiv

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të vdekurit. Ata që vajtojnë vdekjen e të dashurve të tyre vizitojnë varrezat, ndezin qirinj, vendosin lule, derdhin verë mbi varre, djegin temjan mbi to, sjellin grurë në kishë dhe varreza dhe si shprehje besimi në ringjallje, thyejnë bukën dhe shpërndajnë atë që është sjellë në emër të të ndjerit për t’u kujtuar me lutje: “Zoti të faltë”. Në tryezat përkujtimore u shtohen qershitë – fruta më e pëlqyer i kësaj periudhe.


Më shumë nga rubrika

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti dënoi agresionin rus në Ukrainë

Lufta, konflikti dhe terrori janë sfida për të ardhmen e qytetërimit tonë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. “Sot jetojmë në një botë me rrezik dhe pasiguri në rritje. Tabloja..

botuar më 23-09-21 10.21.PD
Maria Gabriel

Është duke u përgatitur një vizitë е kryeministrit në Austri për temën e Shengenit

Ukraina vlerëson se vendimi i Bullgarisë për të mos zgjatur ndalimin e importit të produkteve bujqësore ukrainase nuk ishte i lehtë, komentoi ministrja e jashtme Maria Gabriel në margjinat e Takimit të OKB-së në Nju Jork. “Por pikërisht sepse..

botuar më 23-09-21 8.58.PD

Parashikimi i motit për 21 shtatorin 2023

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët, por pas mesnate do të ketë vranësira të ulëta ose mjegull mbi Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 14 deri në 19 gradë. Të enjten mbi Bullgarinë Perëndimore dhe..

botuar më 23-09-20 7.15.MD