Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deflacioni për herë të parë në vitin e fundit

Foto: arkiv

Instituti Kombëtar i Statistikave raportoi për herë të parë në vitin e fundit një deflacion prej 0.1% në maj. Inflacioni vjetor krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar është 10.1 për qind.

Çmimet janë të ulur në katër grupe konsumatorësh – argëtim dhe kulturë; transport; banesa, ujë, energji elektrike, gaz dhe lëndë djegëse të tjera; komunikacione.

Sa i përket ushqimeve, më së shumti ranë çmimet e specave, kastravecëve, domateve dhe vezëve.

Rritjet më të mëdha të çmimeve u shënuan në alkool dhe cigare, veshmbathje dhe këpucë, shëndetësi dhe arsim, ushqime dhe pije joalkoolike.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD

Një kompani gjermane për prodhimin e pjesëve të makinave investon në një ndërmarrje në Pleven

Kompania gjermane “Kayser Automotive” do të investojë në një ndërmarrje për prodhimin e pjesëve të makinave në Pleven, njofton faqja Investor. Madhësia e investimit nuk është bërë e ditur, por pritet që ndërmarrja të fillojë punën këtë vit në një..

botuar më 24-03-02 8.05.PD

Çmimi i karburantit në Bullgari po rritet

Mesatarisht, karburantet me pakicë në Bullgari janë rritur me 10 stotinka për naftën dhe 4 stotinka për benzinën gjatë muajit të fundit. "Çmimet janë plotësisht adekuate. Ato janë të lidhura me atë që po ndodh në tregjet ndërkombëtare të produkteve të..

botuar më 24-03-01 4.27.MD