Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 16 qershorin 2023

Deri në të dielën do të ketë shira të rrëmbyeshme

Foto: arkiv

Të premten në Bullgarinë Veriperëndimore, në rajonin perëndimor dhe qendror të malit Predballkan do të ketë reshje lokale intensive dhe të konsiderueshme, që do të arrijnë deri në 30-50 litra për metër katror. Kod portokalli për reshje të rrezikshme është i shpallur për 9 zona ndërsa i verdhë në 7 të tjera.

Në zonat lindore do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale do të jenë nga 15 deri në 18°, në Sofje - 15°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 21 deri në 30°. Në kryeqytet do të jetë 21°.

Mbi Detin e Zi do të jetë me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 23-26°. Uji i detit është 22-23°.

Në malet mbi masivet perëndimor dhe qendror do të ketë reshje intensive. Temperatura në lartësi 1200 m do të jetë deri në 17°, në 2000 m deri në 10°.

Gjatë fundjavës do të ketë reshje shiu edhe në zonat lindore. Ka një mundësi të shtuar për breshër. Të shtunën reshjet, kryesisht në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet dhe në luginat, do të arrijnë deri në 50-70 litra për metër katror.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD