Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mbështeti një deklaratë bojkoti sportiv kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Foto: azertag.az

Bullgaria iu bashkua vendeve që bojkotojnë sportin rus për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë. Kjo ndodhi në Konferencën e VII Ndërkombëtare të Ministrave dhe Zyrtarëve të Lartë Përgjegjës për Edukimin Fizik dhe Sportet (MINEPS VII) në Baku. Një deklaratë kolektive u miratua në Azerbajxhan, në të cilën 41 vende i bënë thirrje “komunitetit ndërkombëtar sportiv të vazhdojë të tregojë solidaritetin e tij me popullin ukrainas duke mbështetur rindërtimin e objekteve sportive të Ukrainës kudo që të jetë e mundur”.

“Rusia nuk duhet të lejohet të përdorë sportet për të legjitimuar luftën e saj të paligjshme dhe të paprovokuar kundër Ukrainës, dhe Bjellorusia nuk duhet të jetë në gjendje të përdorë sportet për të justifikuar bashkëpunimin e saj në luftën e Rusisë kundër Ukrainës”, thuhet në dokument.


Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD