Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Nga perëndimi moti do të ftohet dhe do të fillojnë reshje të shiut

Foto: D.Donçeva

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pas mesditës nga perëndimi do të depërtojnë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18°, në Sofje - 12°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 28° deri në 33°, në kryeqytet - 28°.

Mbi Detin e Zi do të jetë me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 25-28°. Uji i detit është 22-24°.

Në zonat malore do të mbajë mot me diell, pas mesditës do të ketë reshje shiu në masivet perëndimore. Temperatura në 1200 m do të jetë deri në 22°, në 2000 m deri në 15°.

Të dielën në Bullgarinë Lindore do të jetë e nxehtë deri në 33°, në Bullgarinë Perëndimore do të jetë më e freskët me reshje të shkurtra shiu.


Më shumë nga rubrika

Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD

Më 9 qershor në Bullgari do të votojnë vetëm qytetarët që kanë jetuar në BE për të paktën 3 muaj

Si kusht i domosdoshëm për ushtrimin e votës në zgjedhjet e ardhshme për deputetë të Parlamentit Evropian nga Republika e Bullgarisë më 9 qershor të këtij viti, kërkohet qëndrim të përhershëm. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën me dije se mund të..

botuar më 24-03-05 9.10.PD

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD